Zájemci nad 35 let, kterých se však druhý pilíř již netýká, by se nejčastěji rekrutovali z městské střední třídy. Obvykle žijí v městech nad 100.000 obyvatel, v Praze, Olomouci či Liberci. Obě skupiny spojuje vzdělání, finanční gramotnost, schopnost spočítat si reálný přínos spoření nebo schopnost poradit se s odborníkem.

Potvrdily se též předchozí analýzy Swiss Life, že by zájem výrazně stoupl, pokud by ze systému bylo možné bez sankcí vystoupit. Taková možnost spoření je zajímavá pro 34,5 procenta respondentů do 35 let a také pro 17,2 procenta dotázaných starších 35 let. Nová vláda Jiřího Rusnoka však jakékoliv změny na svém posledním jednání zamítla.

„Naprostá většina Čechů si uvědomuje, že spoření na penzi potřebují, pokud nechtějí ve stáří přijít o životní úroveň, na kterou jsou zvyklí, nebo žít v závislosti na svých dětech. Lidé se o penze zajímají více než kdykoli dříve a mladá generace ani příliš neočekává, že by se o ni stát dokázal ve stáří důstojně postarat," uvedl hlavní analytik Swiss Life Select Tomáš Rampula.

Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře je možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny osoby starší 18 let, které ještě nepobírají důchod. Lidé starší 35 let mohli vstoupit jen do 1. července 2013, mladší mohou vstoupit nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let.

Ve druhém pilíři penzijního systému v červenci přibylo 1654 smluv, což je za jeden měsíc nejmenší počet. Celkem tak tímto způsobem spoří na penzi 80.130 lidí. Do konce června, kdy skončil termín pro uzavření smlouvy pro lidi starší 35 let, mělo smlouvu 78.476 lidí. Penzijní společnosti původně očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí za první půlrok asi půl milionu lidí.

Do druhého pilíře je možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu.