Míra zneužívání pracovního času v tuzemských firmách za minulý rok celkově vzrostla v meziročním srovnání o tři minuty na 61 minut denně. Vyplývá to z analýzy firmy truconneXion. 

Převedeno do průměrné hrubé mzdy jednoho člověka, zaměstnavatel za vyřizování jeho soukromých záležitostí z firemního počítače nebo mobilu denně tratil 163 korun, což je o 14 korun více než v roce 2015. Tyto částky vynaložily firmy na mzdách, aniž by byly podloženy reálnou prací.

Přečtete si: Na školení o větší motivaci zaměstnanců účastníci usnuli

„Loni firmy stálo měsíční zahálení jednoho zaměstnance v průměru 3 431 korun, což v celoročním úhrnu představuje 41 175 korun. To je o 3 616 korun více než v roce 2015. V průměru si tak loni každý administrativní zaměstnanec udělal bez svolení zaměstnavatele více než měsíční placenou dovolenou," shrnuje závěry analýzy manažer truconneXion Martin Hnízdil. Obdobná situace platí jak v podnikatelském, tak nepodnikatelském sektoru.

Nejčastěji zaměstnanci zneužívají svůj pracovní čas na sociálních sítích, zpravodajských portálech, soukromou online komunikací a nákupy.

Zaměstnavatelé začínají více monitorovat i mobilní telefony

Za nárůstem promrhaného času stojí zejména chytré mobilní telefony, které co do funkčnosti a nabídky zábavy snadno nahradí klasický počítač. Zároveň nejsou zaměstnavateli obvykle centrálně spravovány. Z mobilů a tabletů se v závěru loňského roku uskutečnilo více než 60 % mimopracovních přístupů k internetu, vyplývá ze statistik nástroje AuditPro.

„Z počítačů na mobil se přesunuje většina mimopracovních aktivit, které zaměstnance rozptylují a zdržují od práce. Na firemním notebooku si většina zaměstnanců Facebook spustit nedovolí, ale na telefonu téměř každý. Firmy totiž monitorují hlavně počítače a mobilní zařízení stojí mimo jejich zájem. To se ale začíná podstatně měnit," dodává Hnízdil.

Přečtěte si: Tři pětiny firem letos zvýší svým zaměstnancům mzdu

Počítače a nyní i chytré telefony jsou proto na pracovišti stále častěji vybaveny technologiemi, které umí zajistit bezpečnost firemních dat a zároveň vyhodnocovat efektivitu práce. Z firem, které se doposud zabývaly pouze správou a monitoringem počítačů, loni využívalo řešení pro správu mobilních zařízení pouze 22 procent: „Letos očekáváme nárůst o 8 procentních bodů na celkem 30 procent," uzavírá Martin Hnízdil.

Měření se zaměřuje na administrativní profese, tedy tam, kde je výpočetní technika každodenním pracovním nástrojem. 

Čtěte také: Čtení cizích zpráv se může vymstít, hrozí dokonce vězení