Rozruch vyvolal Muskův úterní tweet. „Uvažuji o převzetí Tesly do soukromých rukou za 420 dolarů za akcií. Financování zajištěno,“ napsal americký miliardář. Uvedená částka výrazně překračovala tehdejší tržní hodnotu akcí automobilky (asi 360 dolarů za akcii), Musk ale odmítl zveřejnit další podrobnosti o tom, kdo by měl vyplácení akcionářů financovat.

V reakci na Muskovo strohé oznámení vydalo představenstvo Tesly prohlášení, v němž mimo jiné zmiňuje, že právě stažení akcií společnosti z burzy bylo poměrně nedávno předmětem diskuzí na několika interních schůzích. Zástupci společnosti se na nich zabývali zejména otázkou, zda se tento krok Tesle z dlouhodobého hlediska vyplatí či nikoli.

Obě zprávy zásadně změnily hodnotu akcií Tesly – nejprve se dostaly až o patnáct procent výše oproti předchozímu stavu, tedy relativně blízko zmiňované 420dolarové ceně, následně se ale situace vyhrotila až do té míry, že obchodování s akciemi Tesly muselo být zastaveno.

A právě to by mohl být pro Muska problém. Zejména pokud se ukáže, že nemá k dispozici přibližně 82 miliard dolarů, jež by potřeboval na vyplacení akcionářů a převzetí Tesly do soukromých rukou. Manipulace s cenou akcií je totiž v Americe velmi přísně střežená. Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (Security Exchange Comission, SEC) proto začala zkoumat, zda se Musk nedopustil nezákonného jednání.

Komise již Muska kontaktovala a položila mu několik otázek týkajících se oznámení o záměru restrukturalizace. Mimo jiné ji zajímá, proč miliardář učinil takto významné oznámení zrovna přes twitter, když bylo předem jasné, že zpráva zahýbe trhem. Z Muskovy strany se ale zatím žádné přesvědčivé důkazy nebo podrobnosti o budoucím financování neobjevily.

Většina odborníků se proto domnívá, že Musk jednoduše blafoval. V takovém případě by měl skutečně nakročeno do vězení. „Není možné, aby Musk napsal falešné prohlášení na twitter a nedostal se do problémů. Jedná se o jednoznačné porušení pravidel,“ citoval list Financial Times jednoho z právníků americké burzy.

Stejný názor zastává i profesor práv Kolumbijské univerzity John C. Coffee, jehož slova přinesl server Yahoo Finance. „Pokud Musk nebude moci dokázat, že měl zajištěno financování, čeká ho velký soudní spor, protože spekulanty na pokles jeho oznámení zničilo,“ domnívá se Coffee. Podle něj by ale Muskovi mohlo stačit, pokud by dokázal, že se uvedené financování „vážně pokusil zajistit“.

Sedmačtyřicetiletý Musk momentálně vlastní téměř dvacet procent akcií Tesly, jež na burzu vstoupila v roce 2010. Společnost se dlouhodobě potýká se ztrátami, které musí pokrývat penězi od investorů. Během čtvrtečního obchodování na americké burzy klesly akcie Tesly o 4,8 procenta.