Nejbezpečnější způsob, jak dnes dosáhnout alespoň nějakého výnosu, představují podílové fondy. Prakticky to znamená rozložit své peníze do diverzifikovaného portfolia podílových fondů. Těch je ale celá řada. Podle čeho se rozhodovat? „Vyplatí se vybírat vždy v závislosti na délce investičního horizontu, postoji k riziku a pravděpodobnosti, že na peníze sáhnete dříve. Podle toho se pak liší podíl dluhopisových a akciových fondů," přibližuje Josef Uchytil, finanční poradce Partners.

Podívejte se na srovnání mnoha investičních možností na serveru www.porovnej.cz


U dluhopisových fondů se v současnosti vyplatí dát přednost těm korporátním, protože namísto státních dluhopisů je výhodnější držet raději hotovost. U akciových fondů by pak neměly chybět akcie vyspělých ekonomik – USA, Evropa. U dynamičtějších portfolií lze přidat také rozvíjející se trhy, jakými jsou například Indie či JAR, nebo dokonce realitní akcie.

Komodity: Nejvýš pět procent majetku

Ať už jde o zemědělské plodiny, drahé kovy nebo ropu, jde o statky, u kterých investoři z nějakého důvodu očekávají vyšší poptávku, a tedy i nárůst ceny.
„Nechat se strhnout módními vlnami se ale nemusí vyplatit. Cena zlata sice v letech 2001 až 2011 pohádkově rostla, nedosáhla ale své reálné hodnoty z roku 1980. Není tedy žádnou zázračnou zaručenou investicí s jistým výnosem," varuje Josef Uchytil z Partners. Ne nadarmo se doporučuje mít v komoditách maximálně pět procent svého majetku.

Podívejte se na srovnání mnoha investičních možností na serveru www.porovnej.cz

Pozor na náklady

Investice do uměleckých předmětů, vína, aut, mincí apod. se vyznačují mimo jiné i tím, že nenesou žádný příjem, jako je tomu například u akcií, které nesou dividendy. Je tomu právě naopak a navíc jsou s nimi spojené náklady na skladování či zabezpečení a další. Pořídit si obraz slavného malíře, to už obnáší operovat s pořádně velkým majetkem, ceny už jsou zkrátka velmi vysoko. Nabízí se tak jako možnost zainvestovat do moderního umění – jsou i tací malíři, jejichž dílo se během tří let zhodnotí na dvojnásobnou hodnotu. Nebo taky upadnou v zapomnění.

Zainvestovat můžete i do svého vzdělání nebo do vztahů - velkým hitem v našich končinách se stalo pořízení nebo vybudování vinného sklípku na Moravě. „Kromě skladování archivních vín v nich můžete prožít jistě velmi vzácné a nezapomenutelné chvilky se svými přáteli. Asi na tom nezbohatnete, ale možná budete mít lepší pocit než z úročení na vašem spořicím účtu," dává tip poradce.