Každoroční žebříček, který vydává zmíněná renomovaná firma se sídlem v Londýně, ovládlo evropské město vůbec poprvé v historii. Celkově se zde objevilo 140 měst, které v EIU srovnávali na základě zdravotní péče, sociální a politické stability, kriminality i úrovně vzdělávání.

Největším "skokanem" se stal anglický Manchester, který z 51. příčky v roce 2017 nyní okupuje 35. Porazil dokonce i již zmíněnou britskou metropoli Londýn, která se umístila až na 54. místě. Z dalších významných center skončila například Paříž devatenáctá, New York dokonce až 57.

Samotný skok Manchesteru vysvětlili zástupci EIU tím, že město po loňském sebevražedném teroristickém útoku, „který zatřásl se stabilitou veřejnosti“ a při němž zemřelo během koncertu Ariany Grande celkem 22 lidí, ukázalo „odolnost při zotavení“.

V Top 10 dvě evropská města

Roxana Slavchevová, jež byla hlavní editorkou průzkumu, také prohlásila, že v „několika městech západní Evropy se zlepšila bezpečnost“. Pozice Vídně pak podle ní reflektuje „relativní návrat ke stabilitě napříč většinou starého kontinentu“.

Hlavní město Rakouska, které je často vyhledáváno i českými turisty, podle průzkumů EIU splnilo přes 99 procent kritérií. Do nejlepší desítky se oproti loňsku dostaly i třetí Ósaka či sedmé Tokio, a to na úkor Hamburku a Helsinek, které se naopak propadly.

„Ósaka dosáhla výrazného zlepšení v kvalitě veřejné dopravy a navíc prokazuje konzistentní pokles v kriminalitě,“ hodnotí report EIU.

První desítka obsahuje tři australská města, tři kanadská, dvě japonská, rakouské a dánské. Jediným dalším evropským zástupcem po Vídni se v ní stala Kodaň. Ta splnila 96,8 kritérií, což dokládá, že rozestupy mezi jednotlivými příčkami v Top 10 byly skutečně minimální.

Praha? Slušné vzdělávání, ale také korupce

Jediný český zástupce mezi 140 poměřovanými, Praha, zaznamenal umístění na 60. pozici. V "indexu kvalitního života" získala česká metropole 80 bodů ze sta možných, přičemž, co se stability týče, vyznačili EIU jediný "nepříjemný" bod v drobných krádežích. Násilná přepadení v Praze jsou podle britské společnosti stále v míře, jež se dá tolerovat.

Přijatelné je také nízké riziko vojenského konfliktu či terorismu, "obstojná" je pak většina kritérií ve zdravotnictví. Co se společenské struktury týče, jediným "nepřijatelným" políčkem je blíže nespecifikovaná korupce. Velice slušná je naopak zdejší tolerance k náboženství nebo úroveň cenzury.

Obstojně dopadlo rovněž i vzdělávání, kde byla nejlépe ohodnocena dostupnost toho soukromého. V infrastruktuře dopadla nejlépe spojení regionální a mezinárodní dopravy či kvalita telekomunikací.

Jen o pět příček níže, tedy na 65. pozici, se umístila Bratislava. Tamní korupce je údajně vůbec tím největším problémem a EIU ji označili jako "nežádoucí", respektive "nevhodnou".

Nejhůře dopadl Damašek

Mezi desítkou měst, kde se lidem žije nejhůře, se převážně umístili zástupci Afriky a Asie. Nejhůře dopadl válkou sužovaný syrský Damašek, který splnil pouze necelých 31 procent kritérií. O necelých osm procent lépe dopadly Dháka, Lagos nebo pákistánské Karáčí.

V nejhorší desítce EIU se vyskytuje syrský zástupce, město z Bangladéše, Nigérie či Pákistánu, dále také Port Moresby z Papui-Nové Guinei, Harare ze Zimbabwe, libyjský Tripolis, kamerunská Douala, alžírský Alžír a senegalský Dakar.

Průměrný výsledek ve splnění daných kritérií všech poměřovaných 140 měst činí přesně 75,7 procenta. Byť nepatrně, kvalita života se oproti loňsku zvýšila – tehdy totiž EIU zveřejnila číslo 74,8.

Nejlepší města k životu Nejhorší města k životu
1. Vídeň (Rakousko) 1. Damašek (Sýrie)
2. Melbourne (Austrálie) 2. Dháka (Bangladéš)
3. Ósaka (Japonsko) 3. Lagos (Nigérie)
4. Calgary (Kanada) 4. Karáčí (Pákistán)
5. Sydney (Austrálie) 5. Port Moresby (Papua-Nová Guinea)
6. Vancouver (Kanada) 6. Harare (Zimbabwe)
7. Tokio (Japonsko) 7. Tripolis (Libye)
8. Toronto (Kanada) 8. Douala (Kamerun)
9. Kodaň (Dánsko) 9. Alžír (Alžírsko)
10. Adelaide (Austrálie) 10. Dakar (Senegal