„Jde o to, že tím, že slepicím pomůžu najít nový domov, lidé budou mít vlastní vajíčka, takže se nebudou podporovat velkochovy. Ubude jim poptávka a budou mít méně slepic. Vymýtit velkochovy, to je hlavní cíl," prohlásil Ondřej Pokorný.

Jenže k tomuto cíli má ještě daleko. K adopcím slepic se dostal tak, že sháněl pro sebe na jaro slepice, a narazil na organizaci, která se zabývá výkupem slepic z velkochovů. A tak si řekl, proč by slepicím nemohl dávat druhou šanci i on. Podle Pokorného velkochovy slepice po prvním cyklu snášení vyřazují. „Což jazykem velkochovníků znamená, že jdou na jatka," vysvětlil mladý muž. Ten 7. dubna plánuje svůj první výjezd do velkochovu. „Budu tam vykupovat slepice právě určené na jatka. Během dvou dnů se mi ozvali zájemci asi o tři stovky slepiček, což je pěkné, takže počítám, že tu tisícovku jich zachráním," pousmál se Ondřej s tím, že se mu ozvali lidé například také z Ostravska.

Slepice naloží do auta, cestou některé rozveze novým majitelům a zbytek adoptuje dá je k sobě do kurníku, kde bude drůbež čekat na nového majitele.

Vydělá na dopravu a krmení

Slepice z velkochovu Ondřej vykupuje zhruba za čtyřicet korun. Dál je prodává za padesát až pětapadesát korun. „Záleží na tom, jaký je výkup. Ten rozdíl, tedy těch patnáct až dvacet korun, je převážně na dopravu slepice z velkochovu domů, a také na krmení pro slepice v té dočasné péči," vyčíslil Pokorný s tím, že některé velkochovy spolupracovat nechtějí.

Slepice z velkochovu jdou na jatka po prvním cyklu snášení vajec z toho důvodu, že už nenesou jedno vejce denně, jak tomu bylo v prvním cyklu. „Pak nesou třeba jedno vejce za dva dny. Vejce také nemají odpovídající velikost, jsou trošku větší, takže se tyto slepice stávají pro velkochov nežádoucí," popsal mladík.

Podle něj slepici stačí pouhý měsíc na to, aby se z velkochovu zmátořila. „Když má výběh, trávu a sluníčko, tak se dá opravdu během měsíce do kupy a je jako kterákoliv jiná slepice. Pak se mezi slepicí z velkochovu a tou, řekněme normální, nepozná rozdíl," poukázal Ondřej Pokorný.