Neustálé odkládání řešení financování nové jaderné energetiky ve střednědobém výhledu ohrožuje českou výrobu, jsou přesvědčeni kapitáni domácího průmyslu. Svaz průmyslu a dopravy výstavbu jaderných bloků podporuje, protože nevidí jinou alternativu za postupně odstavované uhelné elektrárny.

„Z hlediska investiční nejistoty a cen energie představuje jaderná energetika určité riziko, ale s ohledem na Státní energetickou koncepci, zdrojové možnosti naší ekonomiky, dopady na životní prostředí či bezpečnost a stabilitu dodávek, potřebuje Česká republika robustní, stabilní zdroj,” uvedli představitelé průmyslu v oficiálním prohlášení. Tímto zdrojem podle nich v současnosti může být pouze jaderná energetika.

Ilustrační foto: Dukovany
Jadernou elektrárnu Dukovany je třeba dostavět, shodli se politici

„Vláda musí rozhodnout co nejdříve o investičním modelu, zahájit výběrové řízení a také zajistit, aby se na dodávkách podílely subjekty z ČR. Nemůžeme dále čekat a narušovat stabilitu dodávek v budoucnu,“ varoval prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Ve svém programovém prohlášení svaz uvedl, že jádro představuje spolehlivý a nízkoemisní zdroj s dlouhou životností, jehož rozvoj navíc pro tuzemský průmyslu představuje velkou příležitost.

Jaderná elektrárna Dukovany. Ilustrační foto.
Třebíčsko posílá další vzkaz vládě. Žádá rozhodnutí o Dukovanech