Konkrétně: proti roku 2012, kdy byly ceny v ČR nejníže za posledních deset let, jsou nyní vyšší o téměř 28 procent.

Relativně dobrou zprávou je snad fakt, že v závěru loňského roku a na začátku letošního tempo zpomalovalo (mezi kvartály růst „jen“ o 0,7 procenta) a Česko už není zemí s úplně nejrychlejším růstem cen v celé EU. Ve stejnou dobu totiž na nová maxima vystřelily ceny v Belgii, Dánsku, Německu či Polsku.

Opatrné zpomalení

Že ceny bytů a domů tolik nerostou, neznamená, že se teď začnou naopak rychle snižovat. „Kdy mohou ceny nemovitostí klesat? K tomu může dojít jen ve třech případech a žádný není zatím pro ČR příliš pravděpodobný. Tím prvním je, že se začne více stavět. Druhým, že lidé přestanou mít houfně zájem o nové byty a rodinné domy.

Místopředseda České advokátní komory Tomáš Sokol
Za vědomě zfalšovaný důkaz budou až dva roky vězení

Třetí vlastně souvisí už s tím druhým, a sice, že přijde ekonomická recese nebo nějaká krize,“ říká hlavní analytik ČSOB Petr Dufek s tím, že v příštích dvou letech neočekává žádné zvraty. „Růst cen nemovitostí bude podle mého názoru v letošním roce dále zpomalovat až na přibližně šest procent,“ míní analytik. 

Částečná úleva

Ekonomickou krizi sice nikdo s jistotou neodhadne, ale tvrdá data o výstavbě nových bytů ukazují, že v Česku se nestaví ani tolik, co před ekonomickou krizí v roce 2008. A kde není nabídka, ale existuje poptávka, hodnota roste. „S cenami by mohla zahýbat masivní výstavba, která ale v reálu neprobíhá,“ souhlasí Ondřej Hon, výkonný ředitel portálu CeMap.

Jen v Praze existuje podle odborníků okamžitá poptávka po 20 tisících nových bytových jednotkách. To je však číslo odpovídající zhruba nabídce pro celé Česko.

Zakleté novostavbyZdroj: Deník

Od ledna 2018 sice platí nový stavební zákon, ten však zjednodušuje hlavně menší projekty, u velkých staveb zrychlení administrativy nepřinese. Poradenská společnost Deloitte nedávno odhadla, že v povolovacím procesu nyní čeká až 900 projektů s přibližně 40 000 byty. „Délka přípravy většího developerského projektu v Česku zabere v současné době něco kolem osmi let,“ podotkl Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.

Na svůj strop patrně narazily starší byty. Jejich ceny přestaly podle dat ČSÚ růst (po 4,5 roku) na konci loňského roku. Týká se to jak Prahy, tak i většiny krajských metropolí.

Opuštěný pes
Ať jsou trýznitelé zvířat pod drobnohledem, navrhují psychiatři