Hlavní je proto ohlídat si, aby měsíční splátky dlužníkovi nepřerostly přes hlavu. Snadným a efektivním způsobem, jak se zbavit starostí, může být za jistých podmínek takzvaná konsolidace půjček. Jejím výsledkem je, že místo několika splátek hradí dlužník jen jednu, která je v součtu nižší než všechny původní. Měsíční zatížení si tak lze snížit o nezanedbatelnou částku.

Vzít rozum do hrsti

Dobrá rada by proto mohla znít: zbavte se půjček, které jsou drahé nebo jsou na hraně únosnosti. Konsolidace je lékem, jak dostat pod kontrolu několik půjček a sloučit je do jedné, výhodnější. Podstatou této metody je, že nakonec dlužník platí méně než předtím. Je nutné dodržovat pouze jeden termín splatnosti. Sloučit lze obvykle bankovní, kontokorentní a splátkové úvěry, stejně jako dluhy na úvěrových kartách.

Lidi se často obávají, že když budou platit měsíčné méně, ale delší dobu, tak že celkově vydají víc peněz. Většinou to tak není, s konsolidací se dá ušetřit. I toto řešení však má samozřejmě i jisté mantinely.

Lidé jsou při sjednávání půjček často neobezřetní a sjednávají si úvěry s nepříznivými podmínkami. Podle jednoho z průzkumů o konsolidace uvažuje pětina spotřebitelů, kteří mají půjčky u většího finančních institucí.

Vcelku oprávněně. Sloučení menších půjček do jedné větší umožňuje získání lepších podmínek jako u nejlevnější, který dlužník konsolidovat. Výhodou je to, že dlužník se zbaví poplatků za úvěry, přičemž výše platby a doba splatnosti se může přizpůsobit momentálním potřebám domácnosti. Zjednoduší se také administrativa při splácení a kontrole.

Žádat o sloučení půjček může zájemce přímo ve vybrané bance a u valné většiny bank je tak možné udělat i přes internet. S výběrem vhodné banky pomůžou specializované srovnávače. Je však dobré vědět ještě předtím, že konsolidovat lze veškeré úvěry poskytnuté bez zajištění, jako jsou spotřebitelské úvěry, úvěry splátkových společností, kontokorenty a úvěrové karty.

Spíše výjimečně a jen po individuálním posouzení jsou poskytovatele půjček do konsolidace zahrnout i leasingové splátky.

Nutná je disciplína

Je dobré vědět i to, že banka nejenže zaplatí úvěry, které lze do konsolidace zahrnout, ale obvykle je ochotná půjčit i jistou částku navíc. Tu je možné použít na nutný finanční nádech.

Celkový počet úvěrů vhodných ke sloučení nebývá stěžejním kritériem využití této metody. Omezení se týká především celkové částky, o kterou jde. Většinou nesmí překroči šest set tisíc korun.

A jestli se ptáte, komu je konsolidace určena, tak mějte na paměti, že žadatel musí mít pevný a trvalý příjem. Kriteria jsou přísná, dlužník nesmí být například ve zkušební či výpovědní lhůtě.

Zájemce nesmí být dluhy zavalen tak, aby byl evidován jako neplatič. Seznam, které vedou tyto informace, jsou sice na hraně zákona o ochraně osobních informací, ale zatím jsou stále povolené.

Jiná odpověd zní, že sloučení úvěrů je vhodné jen pro lidi, kteří stávající závazky splácejí.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.