Deník se proto rozhodl srovnat i ceny alternativ k máslu – které se nejčastěji mažou na chleba, i těch, se kterými se dá péct či smažit.

Jak srovnání dopadlo? Třeba tradiční pomazánkové zdražilo jen o dvě procenta, lučina o sedm a tvaroh o šest procent. Nejběžnější alternativa – rostlinný roztíratelný tuk dokonce drobně zlevnil.

O dvě procenta levněji se dá pořídit i sádlo. Ostatně to si lze jak namazat, tak na něm i smažit, či ho využít při pečení. Jako tomu bývalo v minulosti.

„Dřív se sádlo používalo úplně do všeho a máslo bylo rarita. Když naše babičky upekly jablkový koláč nebo buchtu, tak je potíraly sádlem,“ připomněl televizní kuchař Jiří Babica známý tím, že při vaření často nahrazoval tradiční suroviny z receptu těmi, které byly po ruce.

Co se týče dalších alternativ k máslu, oleje zdražily jen mírně, ten slunečnicový za poslední dva roky dokonce zlevnil. Stejně jako ztužený pokrmový tuk.

Kdo přesto z másla nechce slevit, a přitom hodlá ušetřit, může si ho podle Babici udělat sám doma. Buď ze smetany koupené v obchodě, nebo z mléka krav od farmářů. „Nevidím důvod, proč by se to nedalo udělat znovu jako v minulosti,“ konstatoval. 

Máslo navíc přes strmý růst ceny stále není tak drahé, jako bylo ještě v nepříliš vzdálené minulosti.

„I za komunistů bylo drahé. Stálo deset korun, za což byla tehdy čtyři piva. Dneska nám to pořád vychází levněji,“ dodal Babica.

close Jak zdražilo máslo info Zdroj: DENÍK zoom_in