Navzdory tomu mnozí lidé spoléhají jen na ně. Takzvaný Evropský průkaz zdravotního pojištění jako by byl esem v rukách turisty. Pravda je, že občané České republiky mají sice ve většině států Evropy nárok na zdravotnické služby, avšak toto pojištění nezahrnuje asistenční služby. Nevztahuje se ani na placení spoluúčasti, medicínské poplatky, nákup léků a stomatologické ošetření. Navíc platí jen v zařízeních provozovaných daným státem.

Pojištění obsažené v platebních kartách mívá zase omezený limit pojistného plnění, který může být nedostačující. Zvlášť při cestě mimo Evropu by měl být limit rozhodně vyšší než 1,5 milionu korun. Podíl lidí, kteří do zahraničí jedou bez adekvátního cestovního pojištění, se však zvyšuje. Jak vyplynulo z průzkumu agentury NMS pro Evropskou pojišťovnu ERV, cestovní pojištění si na hlavní dovolenou vůbec nesjedná sedmnáct procent českých turistů.

Postup v nesnázích

Pokud chcete dovolenou prožít opravdu v pohodě a míříte přitom za hranice, mít cestovní pojištění se vyplatí. Mělo by však být přizpůsobeno cílovému státu a charakteru plánované činnosti. Tedy zda má zájemce v plánu sportovat, nebo hodlá jen ležet na pláži a podobně.

Z letních dovolenkových cílů si Češi nejčastěji vybírají Chorvatsko. Stabilní zájem si drží také Slovensko, Itálie, Španělsko a Řecko. Roste také zájem o Černou Horu a Egypt. Pojistné škody jsou podle statistik hlášeny nejvíce z Egypta, následuje Řecko a Turecko. Mezi nejčastější pojistné události hlášené ze zahraničí patří úrazy, péče o zuby a zažívací potíže. K dalším běžným problémům se řadí úpal, kožní problémy a alergie. Kromě toho je dobré dát si pozor nejen na nemoci a úrazy, ale i na zloděje.

Postup v nesnázích s uzavřeným cestovním pojištěním je v zahraničí snadný. V případě úrazu nebo nemoci kontaktujte co nejdříve asistenční službu příslušné české pojišťovny, která je k dispozici každý den 24 hodin. Pracovníci telefonní linky pomoci mluví česky a v případě potřeby zájemci vyhledají nejbližší vhodné zdravotnické zařízení.

Pojišťovna poskytne i záruku platby tak, aby pojištěná osoba na místě nic nedoplácela. Pokud je přece jen nutné uhradit některé poplatky v hotovosti, vyplatí se pečlivě si uschovat příslušné doklady a lékařské zprávy. Když je situace vážnější, pojišťovna zorganizuje návrat pacienta do České republiky.

A jaké jsou výhody sjednání cestovního pojištění přes internet? S vylepšeným srovnávačem serveru Chytrý Honza uzavřete vybrané pojištění okamžitě zaplatíte pojistné a můžete ihned vyrazit na letní cesty.

Pojištění lze uzavřít i v den odjezdu na dovolenou. Smlouvu a doklad o asistenci dostane pojištěný obratem na uvedenou e-mailovou adresu.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.