“Škodovka je silná značka s dlouhou tradicí, která má jméno po celém světě. Zároveň zde máme obrovskou přidanou hodnotu v lidech, v jejich technických znalostech a zkušenostech. Věříme, že Škoda má při správně zvolené strategii dobrou budoucnost,” říká Ladislav Chvátal, ředitel pro strategické projekty skupiny PPF, který je zároveň novým předsedou dozorčí rady.

Kromě dokončení transakce dochází také k výraznému posílení týmu o zkušeného manažera Petra Brzezinu. “Petr Brzezina má obrovské zkušenosti s řízením strojírenských firem. Pevně věřím, že se nám společně podaří posunout Škodu k významným úspěchům,” dodal Chvátal.

Brzezina pracoval na několika manažerských pozicích v mezinárodní technologické společnosti ABB v České republice, ale také ve Švédsku a Belgii. Poté strávil čtrnáct let v mezinárodním koncernu Alstom v Německu a České republice, kde na pozici generálního ředitele měl na starost západní a později východní Evropu.

V představenstvu společnosti však i nadále zůstávají dosavadní členové vrcholového vedení Škoda Transportation Tomáš Ignačák a Zdeněk Sváta, ředitel Škoda Electric Jaromír Šilhánek. Představenstvo doplní ještě pátý člen, finanční ředitel Jan Menclík. 

Plzeňská Škoda Transportation je jednou z předních evropských firem v oboru dopravního strojírenství. Mezi její výrobky patří především nízkopodlažní tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, soupravy metra, elektrobusy a trolejbusy, ale i řídící a pohonné systémy pro dopravní systémy.

Má několik dceřiných společností v České republice, například firmy Škoda Electric, Škoda Vagonka nebo Pars nova. Je aktivní v Evropě, Rusku, Asii i Severní Americe.

Prodej plzeňské společnosti již od počátku provázely zvraty. Rok byla totiž za hlavního favorita koupě brána čínská společnost CRRC, největší výrobce kolejových vozidel na světě. Tuto informaci firma v loňském roce dokonce potvrdila ve svém prohlášení a hovořilo se i o tom, že obchod se uskuteční do konce roku 2016. 

Následně se objevil konkurenční Siemens a na začátku listopadu Euro.cz uvedlo, že favoritem je Daniel Křetínský a jeho Energetický a průmyslový holding. Nakonec se však stala kupcem Kellnerova PPF.