Bulharská Nova dosud patří švédskému koncernu MTG, bývalému spoluvlastníkovi české televize Prima. Společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera zároveň získá také zbylých pět procent od firmy Eastern European Media Holdings. Cena transakce nebyla zveřejněna, očekává se však, že by měla přesáhnout 100 milionů eur (2,5 miliard korun).

Uzavření prodeje podléhá schválení příslušnými regulatorními orgány a očekává se během prvního pololetí roku 2018.

sídlo skupiny PPF, Praha
Hodnota Kellnerovy PPF povyrostla, na 900 miliard korun

Podle informací serveru Lidovky.cz to přitom není jediný nákup na Balkáně, o který se PPF poslední dobou zajímala. Norský operátor Telenor potvrdil, že obdržel nabídku na odkup svých aktivit ve čtyřech zemích včetně Bulharska. Podle bulharského deníku Kapital by se tak Kellner zařadil mezi nejvlivnější muže v zemi.

Nova je s 650 zaměstnanci největší bulharskou komerční mediální skupinou. Ve sledovanosti jí ale patří až druhé místo po bTV.

Skupina PPF se sídlem v Nizozemsku zaměstnává na celém světě 155 tisíc lidí, z toho však pouze 1350 v České republice. Aktiva skupiny dosahující téměř 900 miliard korun. Na mediálním trhu už působila v letech 2002 až 2004, kdy vlastnila českou stanici Nova. Navíc coby majitel operátora O2 provozuje digitální televizi O2 TV.

Svatopluk Němeček (ČSSD).
Státní zdravotní ústav chyboval při zadávání zakázek, uvedl NKÚ