Ryanair změnil pravidla cestování poprvé již na začátku roku 2018. Tehdy si cestující mohli na palubu letadla vzít pouze jednu malou osobní tašku. Pokud by si chtěli vzít větší zavazadlo, museli si zaplatit "prioritní odbavení."

V listopadu pak Ryanair i Wizzair přišly s další změnou, kdy zpoplatnily i malá zavazadla. Tím se dostaly do hledáčku italského úřadu, píše Irish Post.

Ilustrační foto.
Ani dotace nepomohla. Ostravskému letišti zbyla jen linka do Londýna

Ten začal novou politiku obou dopravců vyšetřovat a dospěl k závěru, že jednání aerolinek bylo v rozporu se zákonem. Uvedl, že jde o "zásadní prvek". "Ruční zavazadla jsou základním prvkem služby letecké dopravy a její přeprava musí být povolena bez dalších nákladů," uvedl ve svém prohlášení italský úřad a udělil oběma společnostem pokuty.

Netransparentní jednání

Aerolinky podle něj jednaly netransparentně. Podle úřadu musí být zavazadla zahrnuta do základní ceny letenky. "Jde o podvod na spotřebitele, protože cena, která má být zaplacena na konci procesu rezervace, bude téměř vždy vyšší než cena uvedená na začátku," argumentuje úřad. Poplatky za zavazadla se pohybovaly od pěti do 25 eur. 

Společnost Ryanair tvrzení italského regulátora odmítá. Uvedla, že její politika je transparentní a pomáhá urychlit nástup do letadla. 

Někteří cestující však vyzráli i na toto nařízení. Server The Independent zmiňuje například muže, který si ve snaze ušetřit, nastrkal všechny své osobní věci do kapes od kabátu. 

Letoun společnosti Ryanair
Ryanair čeká v pátek další stávka personálu. Musí zrušit 190 letů