Jste představitelkou 5. generace rodu Petrofů. Jaký význam má ve vašem životě tradice? Zvlášť nyní, před Vánocemi, tato otázka nabývá aktuálnosti.
Od malička jsme doma ctili tradice, hlavně křesťanské svátky. Těším se na Vánoce, protože se zase všichni sejdeme u štědrovečerního stolu. Bude nás jedenáct. Zpíváme a hrajeme koledy, pouštíme lodičky, vzpomínáme na další příbuzné i na ty, kteří už nejsou mezi námi, a na kamarády. Pak si dáme několikachodové štědrovečerní menu a skvělé víno. Dárky si rozdáváme až později, což se nelíbí mému synovi, ale vždycky to vydrží. Snažíme se zvládnout půlnoční mši, ale někdy sedíme až do dvou hodin do rána a povídáme. A tak jdeme do kostela až na Hod Boží na mši a na koncert. Vánoční svátky trávíme zkrátka v kruhu rodinném. Tradice ale zavazuje.

Cítíte ve svých genech odkaz svých předků? Jací vlastně byli a jsou Petrofové?
Ale ano, jak to dobré, tak to špatné. Byli vytrvalí, cílevědomí, pokorní, inovativní, pomáhali druhým. Žili v dobách šťastných i méně šťastných. Nikdy však neztratili svoji hrdost. Upřednostňovali dlouhodobou udržitelnost firmy před krátkodobým ziskem. Historie se opakuje, všechno už jednou bylo. Naše rodina je podobná. Všichni jsou paličatí a vytrvalí…

Změní se v budoucnu nějak hudební nástroj, jakým je klavír? Dá se ještě vůbec vylepšit?  A bude se na něj ještě hrát?
Akustický klavír existuje již více než 300 let, jeho konstrukce se od té doby několikrát změnila. Poslední století však zůstává téměř stejná. Vždy se však dá inovovat jak v oblasti zvuku, tak designu. Akustika se propojuje s elektronikou. Myslím, že klavír nás přežije a vždycky najde své obdivovatele. 

Myslíte si, že Češi jsou muzikální národ? A snesou čeští muzikanti srovnání se světem? Nebo se hůře prosazují?
Češi jsou určitě muzikální. Je tu mnoho výborných muzikantů, někteří z nich jsou ale více známí ve světě nežli u nás. To by se ale mělo změnit. Měli bychom být hrdí na svoje umělce, kteří něco dokázali nejen doma, ale hlavně ve světě.

Jak vnímáte mladou generaci muzikantů?
Obdivuji, jak rychle se dnes mladá generace muzikantů dokáže prosadit. Je to dáno i sociálními sítěmi, umí v tom zkrátka chodit. Je to jiný svět, ale velmi efektivní.

Jaký význam ve vašem životě přikládáte hudbě?
Velký. Je to skvělý komunikátor mezi lidmi bez rozdílu barvy pleti, pohlaví, věku. Nemá hranice. Také si můžete zvolit žánr a tempo podle vaší nálady, dokáže vás vytáhnout z duševní nepohody. Myslím, že ten, kdo nemá rád hudbu, je velmi ochuzen - jako by mu chyběl jeden smysl.

Jak oslavíte Vánoce? Ráda hrajete na klavír – zkusíte třeba i koledy?
Určitě, už abych zase začala trénovat… Těším se, že si zahrajeme se synem a manželem (oba hrají na housle) a bude zase zpívat celá rodina. Koled máme mnoho.

Měla byste nějaký vzkaz pro čtenáře Deníku?
Přeji všem čtenářům hodně zdraví a duševní pohody. Nemá smysl zlobit se jeden na druhého. Člověk může být naštvaný tak akorát sám na sebe, protože „jaký si to uděláš, takový to máš“.