Z údajů vyplynulo, že provize z prodeje nemovitosti se napříč republikou liší až trojnásobně. Vliv na to má nepochybně lokalita a s ní spojený počet obyvatel a jejich životní úroveň.

Nejdražší nemovitosti i odměny realitních makléřů jsou dlouhodobě v Praze, kde lidé zaplatí za služby makléře průměrně 131 569 korun. Druhou příčku obsadil Jihomoravský kraj 100 378 korun, třetím nejdražším – co do výše průměrné provize – je Středočeský kraj s částkou 80 080 korun.

Výstavba bytů. Ilustrační foto.
V Praze mohou v roce 2030 chybět desetitisíce bytů, tvrdí studie

Naopak nejméně si řeknou makléři v kraji Olomouckém (48 592 korun), Vysočině (46 880 korun) a Ústeckém kraji (45 304 korun). “Na trhu je řada makléřů, kteří uměle snižují provizi a záměrně do ní nezahrnují některé položky a služby. Nízkou provizí se snaží podbízet i ti, kteří jednají na úkor klientova zájmu a usilují jen o rychlý zisk, uvedl Jan Boruta z projektu FÉRmakléři.cz, který umožňuje prodej nemovitosti prostřednictvím ověřených a solidních makléřů.

Podezřele nízká provize by podle něj proto měla být pro prodávajícího varovným signálem, proč s makléřem nespolupracovat. Provize však i tak v porovnání s loňským rokem ve všech krajích poklesla nebo stagnuje. Podle Vladimíra Vaňka, výkonného ředitele společnosti Poski Real, která výše provizí analyzuje, na to měly nejvíce vliv dva faktory.

„Především zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték v závěru loňského roku. Zatímco dříve dosáhla na hypoteční úvěr podstatná část populace, dnes ji nedostane každý druhý žadatel, podmínky jsou po doporučení ČNB přísnější, navíc cena nemovitostí stále roste,“ uvedl Vaněk.

Podstatnou roli podle něj hraje také i dlouhodobý nedostatek nemovitostí na trhu. „Dnes se prodají i nemovitosti s nízkou hodnotou, které jsou v nabídce kanceláře měsíce nebo i roky i za cenu nižší provize realitních kanceláří, aby se makléři zbavili ležáků,” dodal.TabulkaZdroj: Deník

Údaje v průzkumu společnosti Poski Real vycházejí ze vzorku 1700 relevantních zakázek, které byly realizovány v období od dubna 2017 do dubna 2018.

Chanov. Ilustrační foto.
Chtějí být ghettem. Městům se to vyplatí