Pravděpodobně už jste se setkali s výrazem „volatilita" – a raději jste hned přestali číst. Nejde přitom o nic jiného než o ukazatel, který vyjadřuje určitou nestálost nebo kolísání kurzů akcií, měn, komodit nebo dluhopisů. Slovo pochází z latinského „volare", tedy létat, a investorům slouží také jako dobré měřítko investičního rizika. Čím vyšší je totiž volatilita, tím více bude hodnota vaší investice kolísat v čase.

Pokud však před sebou máte investiční horizont dvaceti let, kdy můžete odkládat na přilepšení k penzi, můžete si dovolit část peněz investovat do rizikovějších akcií, i pokud se jinak držíte spíše při zdi. Investiční riziko můžete do určité míry snížit právě délkou investice. S volatilitou, tedy určitou mírou kolísání hodnoty aktiv, se ale musíte smířit a počítat s ní. Je výsledkem reakcí investorů na ekonomické, politické a obchodní změny ve společnosti a běžnou součástí dlouhodobého investování. I trhy mají své dno a nemohou padat neustále. Vždy přijde doba, kdy se situace obrátí, trhy začnou růst a často dokážou překonat i svou původní hranici.

Držte se tedy naplánovaného časového horizontu a nepodlehněte panice při prvním poklesu ceny podílového listu vašeho podílového fondu.

A zkuste z volatility naopak těžit. Zkušení investoři a portfolio manažeři využívají propadů na trzích k získání aktiv za nižší ceny. Případný negativní dopad volatility lze také omezit pravidelnou investicí – nakupujte za stejný objem finančních prostředků, ať jsou trhy nahoře nebo dole a kolísání trhů tak do značné míry vyhladíte. S pravidelným investováním lze začít kdykoli, ze základní nabídky ING Podílových fondů si vybere téměř každý, i začínající investor.

Petr Žabža, ředitel investičních produktů ING Bank