Deník / Průvodce rokem 2024Deník / Průvodce rokem 2024Zdroj: DeníkPro mladší generace je platba kolkovými známkami v elektronické době pravěkem. Toto historické dědictví konečně odepsala i česká vláda. Se zpožděním. Všechny sousední státy možnost hradit poplatky státním úřadům kolky zrušily už dávno, naposledy před deseti lety Slovensko. Platidlo nevymizí ze dne na den, do konce roku trvá přechodné období, kdy lidé mohou kolky odprodat či vyměnit na vybraných pobočkách České pošty. Poté bude možné hradit správní poplatky pouze penězi.

Změna je součástí úsporného vládního balíčku. Podle ministerstva financí se s nárůstem elektronických plateb kartou a bezhotovostních převodů potřeba kolků významně snížila. „V souvislosti s placením správních a soudních poplatků prostřednictvím kolkových známek vznikaly státu pouze výdaje,“ konstatovala Gabriela Krušinová z tiskového odboru resortu.

Oproti původnímu návrhu koalice v úsporném balíčku sjednotila daň z přidané hodnoty u novin a časopisů na 12 procent:

Zleva místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS) na jednání vlády.
Vláda upravila konsolidační balíček: Co nově obsahuje, co se (ne)změnilo u DPH

Dodala, že v minulosti se s kolky i podvádělo. „Ministerstvo financí zachytilo při svých kontrolách velký počet kolkových známek, které byly na České poště vyměněny jako poškozené z důvodu absence lepicí vrstvy. V následném trestním řízení bylo zjištěno, že se jednalo o kolkové známky, které byly odlepeny z podání uložených v archivu,“ popsala.

Právě Česká pošta byla distributorem kolkových známek. Za jejich prodej neodvádí ministerstvu celou nominální hodnotu uvedenou na kolkové známce, ale ponechává si část výtěžku z prodeje jako provizi za svoje služby. „Další náklady státu byly spojené s výrobou kolkových známek. Příjem státu z placení soudních a správních poplatků po zrušení kolkových známek tak již nebude o tyto náklady snížen,“ doplnila Krušinová.

Podle analýzy útvaru Legislativní rady vlády činily celkové náklady na tisk a distribuci kolkových známek za období let 2014 až 2021 více než půl miliardy korun. Poslední emise kolkových známek je z roku 2016.

Podívejte se, jaké změny čekají letos Českou poštu:

Deník přináší přehled hlavních změn, které se letos na poště odehrají a také aktuální ceník.
Změny na poště od roku 2024: Co vše zdraží a o kolik, jaké služby končí, co boxy

Kdo má dopředu nakoupené kolky na správní poplatky, nemusí zoufat. „Výměna poškozených platných kolkových známek či odkup platných nepoškozených kolkových známek je možná na příslušných pobočkách České pošty jako dosud. A to až do konce letošního roku,“ informovala Krušinová.

Za směnu kolkové známky za peníze si však Česká pošta účtuje poplatek pět procent z nominální hodnoty – ta je různá, od jedné koruny až do tisícovky. A pozor, počet pověřených pošt je omezen na několik v kraji, většinou v okresních městech. Seznam lze nalézt na webu České pošty.

Schovat si je se nevyplatí

Zdroj: DeníkKolky mají dlouhou historii. V polovině 19. století je zavedlo Rakouské císařství i v českých zemích. Podle znalce a filatelisty Františka Beneše je jejich používání na našem území starší než v případě poštovních známek. „Kolky byly od pradávna často padělány ke škodě státu. Velký problém to byl kolem roku 2010, další emise měla již vylepšenou ochranu,“ řekl Deníku.

Odborník lidem nedoporučuje schovat si kolkové známky jako případné dědictví. „Nezískají takovou hodnotu, aby v čase překonaly inflaci,“ podotkl.