"Mohu potvrdit velmi dobrou zprávu pro české hospodářství, podniky i jejich zaměstnance. Pozitivní očekávání malých a středních podniků je nejvyšší od začátku krize, již tak velmi dobrá kondice firem by se tedy do konce roku mohla ještě zlepšit," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Průzkum ukázal, že se firmy mají lépe

Téměř 37 % malých a středních podniků uvedlo, že jejich celková ekonomická situace byla v prvním pololetí letošního roku příznivější než v předchozím pololetí. Průzkum komory navíc ukázal, že firmám se dařilo lépe, než samy předpokládaly ještě na začátku letošního roku.

Nad očekávání dobře se v prvním pololetí letošního roku dařilo podnikům v obratu, investicích, nových zakázkách a objednávkách, tedy ve většině sledovaných ukazatelů. Průzkum také potvrdil pozitivní trend v zaměstnanosti, skoro čtvrtina respondentů nabírala nové zaměstnance. Na 62 % také zvýšilo v prvním pololetí svým zaměstnancům mzdy.

Nejvíce se daří výrobním odvětvím

"Nejlépe svoji současnou situaci hodnotí výrobní sféra, která očekává zlepšení své celkové ekonomické situace s poměrně výrazným předstihem před stavebnictvím a ostatními sledovanými oblastmi podnikání," upozornil ředitel odboru legislativy, práva a analýz komory Ladislav Minčič.

Firmám by se mělo dařit i v tomto pololetí. Zhruba polovina je přesvědčena, že vývoj jejich ekonomické situace bude pokračovat ve stejně nastaveném trendu jako v první půlce roku. Na 40 % očekává dokonce ještě příznivější vývoj svého podnikání. O možném zhoršení hovoří jen 11 % respondentů.

Podíl malých a středních podnikatelů, kteří očekávají v aktuálním pololetí pozitivní vývoj, se proti minulému výzkumu z února 2016 zvýšil o 7 %.

V návaznosti na tyto výsledky se podle Dlouhého potvrzuje, že plánování schodkových rozpočtů a rezignace vlády na strukturální reformy je neopodstatněným promarněním období makroekonomického růstu.

Dlouhý: využijme období růstu ke konsolidaci financí

"Vláda by měla využít období ekonomického vzestupu ke konsolidaci veřejných financí, místo toho ale plánuje i na další roky deficity státního rozpočtu. Došlo také k faktickému zastavení potřebných reforem zdravotního a důchodového systému, což bude mít v budoucnu negativní dopady na bilanci státního rozpočtu. Problémem je i nadměrná administrativa a byrokracie," varoval.

Aktuální šetření se uskutečnilo v první polovině září a zapojilo se do něj 528 členů Hospodářské komory ČR, kteří spadají do kategorie malých a středních podniků, zaměstnávají tedy méně než 250 zaměstnanců.