A tajné firmy se „snažily“: Násobně předražené jízdenky pro pražskou MHD, solární elektrárny nebo podezřelé zakázky pro nemocnice. To je jen zlomek z obchodů, při kterých veřejné instituce platily, ale nevěděly komu. 

Nečasova vláda takovou praxi zákonem zarazila. Akcie musejí být vydané na konkrétní jméno, nebo tzv. zaknihované v depozitáři. A Sobotkův kabinet v říjnu 2016 tajné firmy odstavil od veřejných zakázek. Kdo neprokáže vlastnickou strukturu, nesmí se ucházet o zakázky.

Spolumajitel hospody a penzionu Pod Pralesem Lubor Gášek kontroluje vánoční patnáctistupňový pivní speciál Drdlík uvařený v Karlovském minipivovaru.
Zájem o regionální piva roste. Jsme kompletně vypití, zní z valašského pivovaru

Jenže touha zakrýt majitele je evidentně stále silná. Ve stejnou dobu, kdy stát zarazil tajné akciovky, vznikl v zákoně o obchodních korporacích institut společností s ručením omezeným s takzvanými kmenovými listy. Ty se chovají podobně jako tajné akciovky. Majitelem takového eseróčka je ten, kdo v ruce drží kmenové listy.

Podle analýzy, kterou pro Deník zpracovala společnost Bisnode, počet eseróček s utajeným vlastníkem roste. Od roku 2014, kdy to zákon umožnil, vydalo kmenové listy přes tři tisíce společností. Ve celkovém počtu všech s.r.o. je to sice zlomek (necelé jedno procento), ale zakládání akceleruje. „Kmenové listy dokážou anonymizovat skutečného vlastníka a zájem o tento typ firem mezi podnikateli prudce roste,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Čeští vědci z Akademie věd dokončili vývoj přístroje, který bude ve vesmíru měřit elektromagnetické vlny. Má se stát součástí přístroje RPW na meziplanetární evropské sondě Solar Orbiter, která bude obíhat mezi Sluncem a Zemí.
České přístroje na sondě Solar Orbiter se podívají blizoučko ke Slunci

Zájem o „kmenovky“ potvrzují i odborníci, kteří se zabývají zakládáním a prodejem hotových firem, takzvaných ready-made společností. „Firma se chová v řadě věcí jako akciovka,“ potvrzuje Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies. Podle něj se kmenové listy používají kvůli tomu, že jsou rychle převoditelné, ale firmy je užívají i jako způsob odměny. Než aby zaměstnancům zvýšily plat, darují kmenový list a tím i podíl na vlastnictví.  

Co je spornější, firmy s kmenovými listy se hlásí do veřejných tendrů. „V registru smluv figuruje minimálně 126 dodavatelů s kmenovými listy, kteří vysoutěžili 513 zakázek v objemu převyšujícím 188 milionů korun. Čtvrtina společností s kmenovými listy má registrovanou adresu na virtuálním sídle,“ vypočítává Štěpánová.

Praha. Ilustrační foto.
Index cílů udržitelného rozvoje: Česko je páté nejlepší ze 157 zemí

Podle mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veroniky Vároši je sice dovolené, aby se tajné „eseróčko“ zúčastnilo veřejné soutěže, pokud ale zvítězí, musí odhalit vlastníky. „Společnosti s ručením omezeným se mohou zadávacích řízení účastnit bez omezení, ale stejně jako všechny právnické osoby musejí rozkrýt svou vlastnickou strukturu. Neprůhlednost je tedy vyloučena,“ uzavírá mluvčí.