"Je to součást naší strategie, posilovat činnosti s vysokou přidanou hodnotou v České republice. Máme kvalitní vysoké školy, a tím i kvalitní absolventy. Je zde proto ideální prostředí," uvedl Palíšek.

Vývojové a prototypové centrum Siemensu je v Praze a Brně

Centra dodávají softwarová řešení, hardwarové produkty a prototypy pro průmyslové obory, infrastrukturu a dopravu. Zákazníky má po celém světě.

"Dnes je vše propojené s novými trendy, Průmyslem 4.0. Velká část této nové filozofie je založena na digitalizaci nejen světa kolem nás, ale i strojírenské výroby jako takové. Aby digitalizace mohla efektivně fungovat, tak se musí propojit od softwarového světa k reálnímu světu. Všechny činnosti jsou poznamenané tímto propojením," uvedl Palíšek. Siemens patří podle něj k lídrům oboru. Jako jediný nabízí ucelený systém od ideového návrhu produktu, přes konstrukci, simulaci, testování až po hardware.

Siemens rozšiřuje i svou divizi mobility v Ostravě a Praze

Ta se zabývá elektrickou i mechanickou konstrukcí kolejových vozidel a jejich částí včetně jejich integrace do vozidla. Podílí se na mezinárodních projektech Siemensu, ať už jde o regionální vlaky; vysokorychlostní vlaky, tramvaje nebo metro.

Siemens má v Česku 7 závodů a téměř 10 000 zaměstnanců, přičemž jejich počet se zvyšuje.

Podle Palíška to souvisí i s počtem zakázek, které skupina po světě má. V ČR má Siemens výrobní závody zejména na Moravě, například Brně, Drásově, Mohelnici nebo Frenštátě pod Radhoštěm. Větší zakázky má například brněnský závod Siemens Industrial Turbomachinery. Letos uvedl, že dodá dvě parní turbíny do nově vznikajících elektráren Ramat Gabriel a Alon Tavor v Izraeli. Turbíny z Brna jsou součástí zakázky koncernu Siemens, který postaví obě elektrárny na klíč.