Co je tedy na každoročním střídání času špatně? Vědci již prokázali, že zejména nutnost vstávat o hodinu dřív na jaře nedělá dobře některým lidem, jejichž organismus v té době doslova „má ještě noc“. Ti se změně proto přizpůsobují hůře. „Můžou to být ti, kteří mají různé zdravotní či psychické potíže, staří lidé anebo naopak malé děti,“ uvedla Anna Sumová z Fyziologického ústavu Akademie věd.

Změna času - Ilustrační foto
O víkendu skončí letní čas. V noci na neděli si lidé o hodinu přispí

Může se to dokonce projevit zvýšenou nehodovostí či vyšším počtem zaznamenaných úrazů či infarktů. „Je prokázáno, že střídání času tímto způsobem každý rok zabije desítky lidí. Letní čas má víc obětí než třeba klíšťová encefalitida,“ tvrdí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Celý rituál přetáčení hodinek je přitom založen na mylném předpokladu, že přináší úspory energií. „Desítky vědeckých článků na dané téma se shodují na jednom: průměrné úspory energie jsou prakticky nulové. Naopak se ukazuje, že v některých zemích umělé posouvání času spotřebu zvyšuje,“ prohlásil Kovanda.

Diskuzi přerušil covid

Zavést zbytečné opatření ovšem bývá mnohem snazší, než se jej pokusit zbavit. Přesvědčili se o tom také v tomto případě evropští politici. Zrušit jej přitom chtěli již od loňského roku. Snahy o skoncování se střídáním času totiž již v roce 2019 podpořili poslanci Evropského parlamentu. Na členských státech EU potom bylo, aby se dohodly, v jakém rytmu se v nich čas bude ubírat. Tedy zda budeme nastálo žít jako kdysi v pásmovém středoevropském čase, anebo s hodinovým předstihem v tom letním. „A pak diskuze utnula covidová pandemie,“ připomněl Kovanda.

Od jejího začátku totiž otázka ukončení změny času zcela zapadla. „Zároveň nejsou náznaky, že by se toto téma mělo v blízké budoucnosti znovu otevřít,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Právě tento úřad má v Česku agendu související se změnami času na starosti. „Zrušení změny střídání času na úrovni EU není v současnosti aktuálním tématem a české předsednictví nemá v plánu tuto otázku aktivně řešit,“ podotkl Jemelka.

Změna času ze zimního na letní lidi v daný den obere o hodinu spánku. Podle vědců je to ten nejmenší problém, posun totiž může zvýšit riziko vážných onemocnění.
Přechod na letní čas je nezdravý, upozorňují někteří vědci. Může i krátit život

Podle poslance Evropského parlamentu Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) přesto šance, že se mnohými lidmi nenáviděné přetáčení hodinek přece jen odebere na smetiště dějin, stále žije. „Věřím, že téma není definitivně ukončeno, protože přání lidí je dost jednoznačné,“ řekl Zdechovský. „Jakmile se geopolitická situace uklidní, tak by se téma mohlo opět otevřít,“ uvedl.

„Viděl bych to ale nejdříve za rok či dva,“ dodal europoslanec s tím, že Evropa nejprve musí vyřešit podstatnější otázky spojené s ruskou válkou na Ukrajině.