Ministerstvo financí má podle Potůčka připravit podklady ke zrušení druhého pilíře ke konci příštího roku a variantně o rok později. Komise připouští právní spory. „Neexistuje žádná varianta, která by vyloučila toto riziko," řekl Potůček. Člen komise za KSČM Jiří Dolejš uvedl, že preferovaná varianta znamená „nejmenší konflikt, pokud jde o vlastnictví peněz".

Další varianty

Varianty, jak naložit s druhým pilířem, předložilo ministerstvo financí celkem tři. Další předpokládá, že by si lidé dál mohli spořit částku ve výši pěti procent odvodů do fondů, jen by ji museli celou dát ze svého. Do důchodového systému by pak znovu platili plné odvody. Poslední varianta počítá s tím, že penzijní společnost by část úspor převedla do veřejné důchodové soustavy, část by lidem vyplatila.

Do druhého důchodového pilíře mohou lidé od loňska přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého. Využilo toho asi 83.000 lidí. Nynější vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se ke zrušení druhého pilíře zavázala v koaliční smlouvě.

„Vzhledem k tomu, jak rozpočtově odpovědná současná vláda je, tak bych všem mladým lidem doporučil, aby se nespoléhali na to, že někdy budou brát nějaké důchody," řekl novinářům místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle člena komise za ODS Adolfa Beznosky jsou její jednání dopředu zinscenovaná a mají podle politického zadání jediný cíl, zrušit druhý pilíř. „Ten, kdo by čekal, že komise pro důchodovou reformu bude diskutovat nad nejlepší možnou podobou důchodového systému, se hluboce plete," podotkl.

Věk odchodu do důchodu

Komise se zabývala taky věkem odchodu do důchodu, který se nyní automaticky zvyšuje. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby věk nebyl pevně daný, ale stanovoval se pravidelně tak, aby lidé byli v penzi v průměru asi 20 let. Potůček zatím není přesvědčen o tom, že se komise k takovému řešení přikloní.