Směrnice o nekalých obchodních praktikách tak bude nově jednoznačně říkat, že je nezákonné uvádět na trh viditelně identické výrobky, ale s výrazně jiným složením. 

“Není správné, aby bylo Česko popelnicí Evropy a naši občané byli bráni jako spotřebitelé druhé kategorie,” uvítal rozhodnutí EK první místopředseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Lidovci o zákazu dvojí kvality potravin usilovali již dlouhodobě.  

Změna je součásti legislativních úprav “New Deal for Consumers“ (Nová dohoda pro spotřebitele), které dnes EK navrhla a o kterých nyní budou jednat členské země EU a Evropský parlament. 

“Návrh Komise řeší požadavek KDU-ČSL a postihne klamavé jednání výrobců. Nový návrh konečně dává členským státům i jejich občanům nástroj proti těmto praktikám. Věřím, že Evropský parlament návrh směrnice podpoří a urychlí její projednání tak, abychom ji stihli schválit ještě do konce mandátu,” uvedla v tiskové zprávě europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Podle ní jsou opatření EK výsledkem vytrvalého tlaku politiků v tzv. nových členských státech. “Zásadní roli sehrála iniciativa ministra zemědělství Mariana Jurečky, který opakovaně od roku 2014 požadoval v rámci EU řešit různou kvalitu potravin stejných značek,” dodala Šojdrová.

“Jsem rád, že se naše úsilí podařilo. O nápravu jsem loni v červenci dopisem žádal předsedu komise a další členy. Nakonec, o problematice jsem jednal i s naší eurokomisařkou Věrou Jourovou, která dokázala dostat návrh na půdu Evropské komise,” poděkoval Jurečka.

Rozhodnutí EK uvítala i europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). „Komise konečně vyslyšela požadavky Evropského parlamentu, který ji opakovaně vyzval k zastavení diskriminace některých skupin spotřebitelů na vnitřním trhu, a po letech zpochybňování toho, zda dvojí kvalita vůbec existuje, předkládá legislativní návrh. To je první nezbytný krok proto, abychom se posunuli dál a dozorové orgány měly nástroje, jak neopodstatněné uzpůsobování značkových výrobků postihovat,“ uvedla.

Vše by mělo bý projednáno ještě před volbami do Evropského parlamentu na jaře 2019. Poté přijde řada na jednotlivé členské státy, které budou muset upravit své zákony a také zajistit, aby se nová pravidla dodržovala.