„Není normální, aby výrobek, který vypadá pro spotřebitele na první pohled stejně, měl jiné složení bez toho, aby o tom spotřebitel na první pohled věděl,“ uvedla europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), jež návrh připravila. 

ŠMEJDY Z VÝCHODU

Rozdíly v kvalitě potvrdilo srovnání časopisu dTest. Porovnal kvalitu levných trvanlivých potravin nakoupených na obou stranách někdejší „železné opony“. Ty z Německa a Rakouska byly kvalitní, výrobky z Východu obsahovaly přídatné látky a trpěly nižším obsahem i kvalitou surovin. České zboží obsadilo několikrát poslední příčku za výrobky koupenými na Slovensku i v Polsku.

Šetření, které výrobky jsou kvalitní, a které ne, nyní organizuje eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová. „Až budu mít důkazy o tom, kterých produktů se to týká, tak je budu jmenovat,“ řekla Jourová Deníku.

Očekává, že spotřebitelé budou bojkotovat výrobky, o nichž budou vědět, že jsou ošizené. Některé firmy se již podle ní tlaku zákazníků bojí a mění obsahy výrobků a jejich receptury směrem k vyšší kvalitě. „Řetězce si čím dál víc uvědomují, že až po našem měření začneme jmenovat konkrétní produkty, zásadně to ty značky poškodí,“ míní Jourová.

ČESKO ZMĚNY PODPORUJE

O návrhu budou dále jednat ministři členských zemí. Česko zastoupí ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). „Ministerstvo si uvědomuje, že výrobky s podstatně odlišným složením, ale s identickým obchodním označením, mohou představovat problém v případě, že jsou uváděny na trh způsobem, který může spotřebitele uvést v omyl,“ řekl Deníku František Kotrba z ministerstva. „Česká republika návrh nové právní úpravy podporuje,“ prohlásil. 

Jourová doufá, že nová legislativa bude schválena na jaře příštího roku a platit začne dva roky poté. Podle ní by dvojí kvalitu potravin mohly úřady členských zemí potírat již nyní, záleží však na jednotlivých národních obchodních a potravinářských inspekcích. „Jsou velice opatrné a říkají, že by to rády viděly černé na bílém v zákoně,“ dodala.