Ceny pohonných hmot v Česku kopírují vývoj ropy na světových trzích. Jen v posledních dvou dnech vylétla cenu benzinu Natural 95 o takřka 30 haléřů na 32,14 korun za litr. Podobně zdražuje i nafta.

Řidiči se přitom musí připravit na další zdražování. Severomořská ropa typu Brent se totiž nyní prodává za více než 79 dolarů za barel. To je její nejvyšší cenová úroveň od roku 2014, upozornil hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Zdroje růstu cen ropy jsou v zásadě dvojí. Prvním je ten, že ze světového trhu zmizela přebytečná nabídka strategické suroviny. Například zásoby ropy v ekonomicky nejvyspělejších zemích světa, sdružených v organizaci OECD, klesly v březnu na své tříleté minimum.

Druhým důvodem zdražování ropy je pak poměrně intenzivní geopolitické napětí v klíčových těžebních oblastech na Blízkém východě a ve Venezuele. „Trh se s v souvislosti s nepokoji v pásmu Gazy a v souvislosti s odstoupením USA od vícestranné jaderné dohody s Íránem obává výpadku dodávek,“ vysvětlil Kovanda.

Reálný dopad amerických protiíránských sankcí lze podle Kovandy zatím jen stěží předvídat. Podobně nejasný je také další vývoj ve Venezuele, kde se o víkendu konají prezidentské volby. „Pokud zvítězí stávající hlava státu Nicolas Maduro, lze očekávat sankce ze strany Spojených států. Venezuelský režim už nyní znárodňuje některé americké podniky v zemi a ve vážném střetu s venezuelským státním ropným podnikem PDSVA je americký těžařský kolos ConocoPhillips,“ upřesnil analytik.

Na vlně obav z geopolitického vývoje se pak podle Kovandy vezou spekulanti, kteří vyhánějí cenu ropy na zmíněná maxima od roku 2014. Navíc tu je snaha Saúdské Arábie vyhnat cenu ke stu dolarům za barel. Čeští motoristé se tak musejí připravit na to, že na letní dovolenou budou tankovat Natural 95 za více než 33 korun.