„S potěšením oznamuji, že USA učinily podstatný pokrok v obchodních jednáních s Čínou o důležitých strukturálních tématech včetně ochrany duševního vlastnictví, převodu technologií, zemědělství, služeb, měny a mnoha dalších témat,“ napsal Trump.

„V důsledku těchto velmi produktivních rozhovorů odložím navyšování cel z americké strany, dosud plánované na 1. březen,“ dodal americký prezident. Pokud obě strany dosáhnou dalšího pokroku, hodlá Trump uspořádat setkání s čínským prezidentem, aby uzavřeli příslušnou dohodu.

Končící příměří

Spojené státy a Čína spolu po velkou část loňského roku vedly obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalovaly cla. To narušilo výměnu zboží mezi oběma největšími ekonomikami světa a vyvolalo obavy ohledně vývoje globálního hospodářství.

V prosinci se Washington a Peking dohodly na 90denním příměří s tím, že se během této doby budou snažit o vyřešení obchodních sporů a nebudou na sebe uvalovat další cla. Příměří platí do pátku 1. března. „Je to úžasná dohoda,“ řekl Trump krátce po uzavření dohody. „To, co uděláme my, je pozdržení tarifů. Čína se otevře, začne rušit cla. Čína si od nás koupí obrovské množství výrobků.“

Už dříve dal americký prezident opakovaně najevo, že by se tento termín mohl posunout. „Je možné, že termín prodloužím," prohlásil Trump před dvěma týdny. „Pokud to udělám, pokud uvidím, že jsme blízko dohodě či jdeme správným směrem, tak ponechám cla na současné úrovni, nebudu je zvyšovat,“ poznamenal tehdy.

Čínská ekonomika

Bílý dům se pomocí cel snažil vyvinout tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na postup Washingtonu reagoval odvetnými cly na dovoz z USA.

Pokrok ve vzájemných jednáních mezi Čínou a Spojenými státy naznačil minulý týden čínský prezident Si Ťin-pching. Ten během představení ekonomických plánů na další roky uvedl, že Peking „nikdy nebude usilovat o globální hegemonii“.