V květnový podvečer stojí u hospody ve východočeských Jeníkovicích skupina mužů, kteří střídají pohledy na hodinky a směrem k silnici. „Oni přijedou, nebojte, je na ně spoleh,“ říká jeden z mužů s taškou v ruce. Ozývá se vrčení motoru a před hospodou zastavuje červenobílý náklaďáček s nástavbou nesoucí nápis Kvalitní maso z Orlických hor.

Zatím největší automatickou prodejnu otevřel COOP v úterý v Českém Krumlově.
Druhá automatická prodejna v Česku otevřela. Lidé si nakoupí v Českém Krumlově

Řidič a prodavačka hned po zastavení připravují svůj pojízdný obchod k prodeji. Zvedají okenice a přistavují před prodejní okénko malé schůdky. Tato pojízdná prodejna jezdí na Hradecko z Kunčic u Letohradu ve vedlejším kraji. „Za den uděláme deset, jedenáct štací a najedeme kolem 190 kilometrů,“ říká mezi obsluhováním zákazníků řidič Josef.

V celé České republice však už je podobných pojízdných prodejen málo. „V současné době v naší evidenci máme 317 pojízdných prodejen a stánků s masnými a živočišnými produkty. Evidujeme však, že na 40 z jejich majitelů na vlastní žádost pozastavilo činnost,“ informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Jak za socialismu vypadaly pojízdné prodejny Jednota?

Zdroj: Youtube

Místo pojízdných automatické prodejny

K nejaktivnějším zásobovatelům před i po revoluci patřilo družstvo Jednota. Postupem času ovšem od takového způsobu prodeje upustilo. „Poslední pojízdnou prodejnu zrušila naše spotřební družstva před přibližně 30 lety. Není to směr, který by v dnešní době byl vyhledávaný vzhledem k jiným technologickým inovacím. Zaměřujeme se nyní spíše na 24/7 automatické prodejny, kde si zákazník může nakoupit kdykoliv a z mnohonásobně většího sortimentu,“ řekla za Svaz českých a moravských spotřebních družstev Tereza Kezlarová.

V nové éře rozvozu potravin až ke dveřím zákazníků se staly dominantními obchodní řetězce a start-upy
Vyplatí se on-line nákup potravin? Výběr zboží je nutné dobře promyslet

Podobně vidí současnou situaci i místopředseda Sdružení místních samospráv Tomáš Dubský. „Bohužel pozorujeme, že obchody mizí a i pojízdných prodejen je poskrovnu. I podle nás jsou nadějnější právě malé automatické obchody. Například takové, kde prodavačky nahradí přístupové kódy a lidé tam mohou chodit v kteroukoliv denní i noční hodinu,“ poukázal Dubský na trend posledních měsíců, kdy těchto provozoven rychle přibývá.

Zákazník si v samoobslužných prodejnách nakoupí čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu a s nákupem nemusí za prodavačkou ke kase. Například letos v lednu se lidem taková prodejna otevřela ve středočeském Berouně.

Český premiér Petr Fiala
Živnostníci dávají do systému méně, než z něj čerpají, řekl premiér Petr Fiala

„Jedná se o první prodejnu v České republice, kde bude nasazena i umělá inteligence na hlídání,“ řekl Deníku ředitel rozvoje a marketingu společnosti Coop Lukáš Němčík.

Celá prodejna je prošpikována moderními technologiemi. Od senzorů na hlídání teploty v chladicích boxech, přes digitální cenovky umožňující vzdálené flexibilní naceňování zboží, až po kamerový systém, který zamezí případné krádeži.