Připomínám, že minimální mzda činí 11 tisíc korun a životní minimum je 3410 korun. Je jasné, že budoucí lékaři, pedagogové či technici s vědeckými ambicemi se musí na startu své kariéry hodně ohánět, aby neumřeli hlady. Doktorandů v denním studiu je v Česku 13 tisíc, z toho 2800 lékařů. Podle Kateřiny Cidlinské, předsedkyně České asociace doktorandů, dokončí v zákonném termínu čtyř let studium zhruba 15 procent doktorandů, ostatní si ho kvůli pracovní zátěži prodlužují a dvě pětiny ho vzdají úplně.

Čtěte také: Univerzita Karlova zřídila krizový mail pro studenty v zahraničí

„Situace je neúnosná, a proto navrhuji, aby se doktorandské stipendium zdvojnásobilo na 15 tisíc korun. Rozpočet to vyjde na jednu miliardu korun, což je v celkových výdajích kapka v moři," oznámila včera ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Pojištění od státu

Zdůraznila, že doktorandi se nestarají jen o své vzdělání, ale jsou během studia součástí vědeckých týmů a podílejí se především na experimentální činnosti. „Vysoké školství čeká mezigenerační obměna, protože stejně jako to regionální stojí na lidech starších 50 let. Bez kvalitní nové krve se neobejdeme, české vysokoškoláky by časem totiž neměl kdo učit. Stejně tak je důležité získávat nové lidi do vědeckých center, jichž už máme dost, ale opět hrozí, že v nich nebude mít kdo bádat," řekla Deníku šéfka resortu.

Michal Zima ze Studentské komory Rady vysokých škol zdůraznil, že podmínky absolventů, kteří se dál vědecky vzdělávají, patří k nejhorším v Evropě. „Naši slovenští kolegové mají sti-pendium ve výši 535 euro měsíčně (14 445 korun). Proto jsme velmi rádi, že paní ministryně Valachová a místopředseda vlády pro vědu Pavel Bělobrádek podporují naši iniciativu, aby se doktorandi stali státními pojištěnci a nemuseli si platit zdravotní pojištění," řekl Zima.

Cidlinská dodala, že v zemích EU doktorandi působí na grantových pozicích a mají v podstatě plné úvazky. Zároveň připomněla, že v Česku neexistuje standard pro získání titulu Ph.D. „Někde jsou podmínky jednodušší, jinde velmi náročné, například citace v impaktovaných časopisech," připomíná Cidlinská. I o těchto bolestech doktorandského studia budou mluvit odborníci na třech kulatých stolech, během nich by se do března měli shodnout na zásadních bodech zkvalitnění tohoto typu profesní přípravy.

Miliardy pro univerzity

Ministryně Valachová sdělila, že v rozpočtu pro příští rok bude žádat 4,5 miliardy korun navíc pro vysoké školy. „Naše univerzity přestávají být konkurenceschopné na mezinárodním trhu kvůli nízkým platům pedagogů. To je nutné změnit," uvedla. Pozoruhodné je, že někteří vysokoškolští učitelé už z VŠ odcházejí do regionálního školství, které skýtá přece jen větší jistotu. František Barták z Vysokoškolského odborového svazu přivítal miliardovou injekci pro doktorandy, ale upozornil, že terciární vzdělání potřebuje „systémová a dlouhodobě udržitelná řešení". Podle něj je nezbytná změna společenského vnímání důležitosti vzdělání jako zásadní hodnoty.

Čtěte také: Univerzity v Brně nabízejí nové obory, některé v angličtině