Vládní návrh má zvýšit DPH u některých potravin včetně kojenecké nebo minerální vody proti současnému stavu o šest procent, tedy na 21 procent. Ostatní potraviny nově přejdou do snížené 12procentní sazby, což bude proti současným 15 procentům o tři procentní body méně.

„Vládní návrh na jedné straně zvyšuje koncovou cenu uvedených potravin s prokazatelně blahodárnými účinky na lidský organismus, na straně druhé snižuje koncovou cenu u všech ostatních potravin včetně pochutin a cukrovinek, u kterých odborníci volají po omezení jejich konzumace a kvůli nimž musela vzniknout takzvaná pamlsková vyhláška, která reguluje prodej pro děti ve školách,“ argumentuje předsedkyně SMV Jana Ježková.

Piráti prosazovali přeřazení ženských hygienických potřeb do snížené 12procentní sazby daně, stejně jako minerální a léčivé vody. Ilustrační snímek
Vyšší daň bude na kojeneckou vodu i hygienické potřeby. Michálek: Nebyla shoda

„Rozumíme potřebě získat pro státní rozpočet víc financí, ale uniká nám smysl toho, proč tyto peníze chce vláda vytáhnout z kapes těch spotřebitelů, kteří přistupují zodpovědně ke svému zdraví,“ doplnila Ježková.

SMV poukazuje i na potřebu hydratace kvůli teplému počasí. Opírá se přitom o statistiku Českého hydrometeorologického ústavu, podle nějž rychle roste počet tropických dnů v Česku.

Dnů, kdy je nad 35 stupňů, bylo podle dat meteorologů v letech 1991 až 2020 téměř devětkrát víc než v období předchozím.

Zleva místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS) na jednání vlády.
Vláda upravila konsolidační balíček: Co nově obsahuje, co se (ne)změnilo u DPH

„S rostoucím počtem horkých dní roste i potřeba dostatečné hydratace a mineralizace lidského organismu, jinak rychle dochází ke zdravotním komplikacím. I proto si zatím nedokážeme postoj vlády k DPH u neochucených vod vysvětit jinak než chybou, přehlédnutím. Vzpíráme se připustit, že by se vláda rozhodla takto podporovat státní rozpočet opravdu záměrně,“ uvádí ve svém stanovisku SMV.

Koalice se na přeřazení neshodla 

Zařazení neslazených vod do nižšího daňového tarifu bylo jedním z návrhů, kterým se zabývala vláda na svém jednání 23. srpna. Pro ale nebyly všechny strany. Piráti podle dřívějších vyjádření prosazovali přeřazení ženských hygienických potřeb do snížené 12procentní sazby daně, stejně jako minerální a léčivé vody. Snížit sazbu z 21 procent u menstruačních pomůcek chtěli také lidovci, totéž požadovali u kojenecké vody či dětských plen.