Vládní balíček má za cíl prostřednictvím více než 50 opatření zpomalit proces zadlužování státu a ozdravit veřejné finance. Celkem 45 procent dotázaných se obává zvýšení daně z nemovitostí. Další pětina respondentů má strach ze snížení podpory stavebního spoření.

„Konsolidační balíček pro Čechy představuje další zásah, který se projeví na jejich peněžence. Celkem 36 procent respondentů v důsledku aktuální inflace uvažuje nad lépe placenou prací,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Ministr financí Zbyněk Stanjura si od konsolidačního balíčku slibuje úsporu 150,7 miliardy v příštích dvou letech
Konsolidační balíček? Bylo potřeba zatáhnout za brzdu, míní ekonomové

Zatímco obavy z inflace se mezi Čechy stále drží, ceny energií znervózňují stále méně lidí, ukázal průzkum. Vysokou inflaci i nadále považuje za hlavní důvod svých finančních obav 46 procent respondentů. Naopak dopadů energetické krize se nejvíce obává již pouze čtvrtina, zatímco ještě v polovině minulého roku to bylo 45 procent Čechů. „Pokles cen energií znamená pro spoustu lidí úlevu. Celková inflace ale stále zůstává problémem,“ dodal Jáč.

Češi více šetří 

Dlouhodobý růst cen také donutil Čechy k přehodnocení finančních výdajů za každodenní aktivity. Meziročně stouplo procento Čechů, kteří omezili návštěvy restaurací. Zatímco ještě před rokem to bylo 45 procent dotázaných, nyní je to více než polovina. Stále více lidí také ruší své předplatné. Na odebírání časopisů nebo používání streamovacích služeb už šetří 22 procent Čechů. Více než třetina dotázaných také omezuje výdaje za své koníčky.

„Proti dopadům inflace se lidé brání velmi podobným způsobem jako v předchozích čtvrtletích. Stále více se zaměřují na úspory a omezení výdajů ve svém každodenním životě. V reakci na rostoucí náklady za základní potřeby, jako jsou potraviny a energie, můžeme pozorovat, že někteří lidé volí úspornější varianty a odkládají nákupy méně nezbytných věcí,“ uvedl Jáč.

Zleva místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS) na jednání vlády.
Vláda upravila konsolidační balíček: Co nově obsahuje, co se (ne)změnilo u DPH

„Pozitivní je naopak to, že stále jen malé procento Čechů šetří na svých dětech. Pouze pět procent šetří na školní výbavě svých dětí, na volnočasových aktivitách svých dětí poté šetří sedm procent Čechů,“ dodal.

Změna přístupu k úsporám

Obavy o své úspory v důsledku současného dění na finančních trzích má 67 procent Čechů. Za poslední půlrok tak více než polovina respondentů změnila způsob, jak zacházejí se svými úsporami, další více než pětina změnu plánuje. Nejčastěji Češi převádějí peníze na lépe úročený spořicí nebo termínovaný účet.