Piráti podle dřívějších vyjádření prosazovali přeřazení ženských hygienických potřeb do snížené 12procentní sazby daně, stejně jako minerální a léčivé vody. Snížit sazbu z 21 procent u menstruačních pomůcek chtěli také lidovci, totéž požadovali u kojenecké vody či dětských plen.

Zleva místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS) na jednání vlády.
Vláda upravila konsolidační balíček: Co nově obsahuje, co se (ne)změnilo u DPH

TOP 09, ale také STAN, Piráti a část ODS byly naopak proti zachování nulové spotřební daně na tiché víno. Předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová tento týden řekla, že její strana chce jednat o nějaké podobě, která by byla přijatelná a nedecimovala vinaře, ale zároveň že to nebude součástí konsolidačního balíčku, ale půjde o samostatný krok.

Koalice se ale při středečním večerním jednání shodla na jediné změně DPH oproti v květnu představeném návrhu - sjednotit by se měla u časopisů a novin. Noviny původně zahrnula do základní sazby.

Zařazení minerální, přírodní a kojenecké vody do vyšší sazby DPH kritizují odborníci i sněmovní opozice.
Vyšší DPH na minerální či kojenecké vody? Odborníci: Vláda hazarduje se zdravím

„Je to tak, diskutovalo se o možnosti změn v této oblasti, ale pro změnu nebyly všechny strany. Výsledek jednání odpovídá tomu, co bylo již dříve dohodnuto a my ho jako Piráti respektujeme,“ uvedl Michálek.

Podmínka? Shoda všech pěti stran 

Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan po jednání novinářům řekl, že jednotlivé strany přinesly své návrhy. Od začátku ale bylo dané, že na nich musí být shoda všech pěti koaličních subjektů.

Koalice se podle něj zvládla dohodnout na pozitivních změnách, které ale nijak nedeformují původní shodu z května.

Premiér Petr Fiala (ODS) po středečním zasedání K15 řekl, že úpravy v ozdravném balíčku mají neutrální dopad na rozsah konsolidace. Koalice například chce zachovat daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů s omezením do výše poloviny průměrné mzdy v předcházejícím období.

Daň z přidané hodnoty u tištěných novin nakonec nebude zvýšena z deseti na jednadvacet procent, jak původně plánovala vláda Petra Fialy.
Na noviny se nakonec nebude vztahovat nejvyšší DPH. Budou ve dvanáctiprocentní

Výnos z daně z nemovitostí by podle koaličního pozměňovacího návrhu zůstal obcím ze 100 procent výměnou za snížení příjmů ze sdílených daní v rámci rozpočtového určení daní v rozsahu deseti miliard korun. Stát by také měl získat 55 procent výnosů daně z hazardu namísto dosavadních 35 procent. Firmy budou moci od ledna 2024 vést účetnictví v cizí měně, konkrétně v eurech, dolarech a librách, pokud je tato měna jejich funkční měnou.

Koalice chce nyní společný pozměňovací návrh projednat na zasedání sněmovního rozpočtového výboru. Pokud jej výbor přijme, v dalším legislativním procesu se s ním bude pracovat právě jako s návrhem výboru, nikoli konkrétních poslanců, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Termín pro podávání pozměňovacích návrhů k balíčku rozpočtovému výboru končí v pátek.