„A co je naprosto absurdní, že nám vznikla povinnost vyčleňovat čtyři procenta zemědělské půdy mimo produkci, ale budeme z té půdy platit daň z nemovitosti. Jsme přesvědčeni o tom, že je to zcela v rozporu s proklamacemi vlády, že chce levnější potraviny,“ řekl Pýcha.

Zemědělské podniky nyní vyčíslují nové náklady na daň z nemovitosti, pokud konsolidační balíček, který má zlepšit státní finance, začne v příštím roce platit. Často je zahrnutá daň i v pachtovném, když farmáři hospodaří na pozemcích, které patří někomu jinému.

Sklizeň brambor. Ilustrační snímek
Pěstitelé brambor naříkají nad letošní úrodou. Lidé si výrazně připlatí

„Nám vychází nárůst z našich vlastních nemovitostí a také z pachtovného na 2,3 milionu korun. Pro nás to jsou velké peníze. A pak je tu výpadek z tržeb pozemků, které mají být ladem, na náš podnik to dělá něco kolem 3,5 milionu korun za rok,“ řekl místopředseda Zemědělského svazu a předseda Zemědělské družstva Sloupnice Jaroslav Vaňous.

Obtížná situace 

Družstvo je středním podnikem, má zhruba 190 zaměstnanců, hospodaří na 2970 hektarech půdy a věnuje se živočišné výrobě. Loňské tržby mělo asi 350 milionů korun se ziskem 16 milionů korun. Podnik prodává maso či mléčné výrobky, konkurovat cenám supermarketů nemůže.

Další náklady navíc to ještě zhorší. „Počet zákazníků se nám nemění, ale hodnota jejich nákupů se blíží polovině. Těžko se s tím bojuje,“ řekl Vaňous.

Levnější vepřové maso zatím nečekejte. Ilustrační snímek
Ceny mnoha potravin klesají. Naopak dál zdražuje vepřové maso, je ho nedostatek

Konsolidační balíček projednává Sněmovna. Rozpočtové saldo by měl proti letošnímu roku zlepšit o více než 97 miliard korun. Zástupci zemědělců se při jednáních tripartity snažili, aby daň nerostla. Argumentují i tím, že v jiných státech je mnohem nižší.

Méně českých produktů? 

„Dneska se prakticky bavíme o zdvojnásobení současné úrovně. Budeme mít čím dále větší problém. Ceny zemědělských výrobků jsou nižší, než je průměr Evropské unie. Máme problém zpeněžit na trhu svoji zemědělskou produkci, zároveň máme vyšší náklady. Nemůže to skončit jinak než krachem některých zemědělských podnikatelů. Pro zákazníka to znamená nižší nabídku z domácí produkce a dražší potraviny,“ řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.