Nekula o podání podnětu ČOI informoval na konci února kvůli možnému klamání spotřebitele. Uvedl, že ministerstvo zaznamenalo informaci, kdy cukr krystal byl v obchodě nabízen ve slevové akci za 32,90 koruny a cena bez slevy byla 39,90 koruny. Podle Nekuly nešlo o slevu, protože cena v akci byla běžná cena. Vnímá to jako klamání spotřebitele. Podnět dalo ministerstvo kvůli výraznému zdražení cukru v obchodech na podzim loňského roku také antimonopolnímu úřadu.

„SZPI nemá kompetenci ke kontrole ve smyslu cenotvorby, oblastí slev je však oprávněna se zabývat v těch případech, kdy je sleva navázána na klamavou obchodní praktiku. Právě toto je předmětem hodnocení,“ uvedl Kopřiva.

Velikonoční kraslice. Ilustrační snímek
Velikonoce se prodraží. Domácí vejce jde ale sehnat za stejnou cenu jako polská

ČOI k podnětu dříve uvedla, že u slevových akcí kontroluje především dodržování zákona o ochraně spotřebitele. Podle zákona prodejce musí dát ke slevě informaci o nejnižší ceně výrobku za posledních 30 dní před poskytnutím slevy. Inspekce také uvedla, že možné klamání spotřebitele zemědělských a potravinářských výrobků kontroluje právě SZPI, která se věnuje i kontrolám týkajících se slev.

Nekula ke kontrole ČOI uvedl, že je otázkou, zda je cena cukru ve slevě za 32,90 koruny pro spotřebitele výhodná. Upozornil na data Českého statistického úřadu, podle kterých stál v únoru kilogram cukru krystal v průměru 29,67 koruny.

„Je třeba říct, že většina obchodních řetězců zareagovala a cukr ve slevě nabízejí za 23,90 až 26,90. Sleva na úroveň, která je dokonce nad průměrnou cenou, je podle mého názoru jen hrou se zákazníky,“ uvedl. „Sleva se má uvádět z nejnižší ceny, za kterou prodejce daný produkt nabízel v posledních 30 dnech. Je tedy třeba prověřit, zda tomu tak skutečně bylo,“ dodal.

Kácení v Rábíně.
Ovocnáři nad propastí. Drtí je polský dovoz jablek, desetina stromů půjde k zemi

Na ministerstvu zemědělství (MZe) se dnes poprvé sejde meziresortní skupina, která se má zabývat vysokými cenami potravin. Kromě zástupců MZe mají být součástí skupiny zástupci ministerstva financí a obchodu, zástupci úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Skupina se má podle MZe mimo jiné zabývat kompetencemi kontrolních orgánů. V budoucnu by se podle ministra měla věnovat také možné úpravě legislativy týkající se slevových akcí v obchodech.