Přes 40 procent burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu, který se v Česku prodával loni na podzim, nevyhovovalo normám. Informovala o tom Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Její inspektoři loni odebrali celkem 47 vzorků moku, z toho nevyhovělo 20 vzorků. Prodejci nabízeli burčák, který byl často ředěný vodou nebo obsahoval víc etanolu z přidaného cukru.

Podle mluvčí SZPI Romany Kadaňkové nejsou výsledky analýz nijak optimistické. „S prodejci nevyhovujících burčáků či částečně zkvašených hroznových moštů budou zahájena správní řízení kvůli klamání spotřebitele, a to s uložením pokuty,“ dodala.

Burčák, tedy kvasící mošt z vylisovaných hroznů, lze v Česku nabízet pod tímto názvem pouze v případě suroviny sklizené a zpracované na území ČR. Při použití importovaných hroznů jde o „částečně zkvašený hroznový mošt“.

Deset z 19 neprošlo

Mladé víno z loňského ročníku se v Česku prodávalo mezi srpnem a listopadem. Právě koncem jedenáctého měsíce SZPI ukončila kontroly. Nyní podle Kadaňkové inspekce obdržela výsledky druhého kola analýz, v němž se kontrolovalo 19 vzorků označených jako burčák. Z nich prý normám nevyhovělo deset vzorků.

Celkem bylo loni odebráno 15 vzorků částečně zkvašeného hroznového moštu, z čehož nevyhověly čtyři vzorky, a celkem 32 vzorků označených jako burčák. Z těch nevyhovělo 16. Jeden z nejhorších výsledků našli kontroloři v provozovně Tomáše Králíčka v Moravské Třebové, který prodával mok s osmdesátipro­centním přídavkem vody a téměř deseti procenty etanolu z přidaného cukru. Víno dodala firma Pastra z Brna.

Inspekce se při kontrolách zaměřuje především na to, zda prodejci burčák nezmnožují, jak se právně označuje nezákonné ředění burčáku vodou. Inspekce už pátý rok využívá k analýzám vzorků burčáku vlastní laboratorní techniku. Zařízení funguje na principu nukleární magnetické rezonance a izotopové analýzy. Předtím museli inspektoři posílat vzorky burčáků pro odhalení doplněné vody do zahraničních laboratoří.

Čtěte také: Poznat dobrý burčák vyžaduje zkušenost