Nekula připomněl, že loni pekaři upozorňovali na to, že mouka zdražila na dvojnásobek a potýkají se s vysokými cenami energií. „Dnes je cena obilí výrazně níž. Ceny energií na spotovém trhu jsou hluboko pod zastropovanou cenou a nafta se dá natankovat mnohdy již za 32 korun za litr,“ uvedl. Vyžádá si proto detailní informace, aby se prověřilo, proč ceny navzdory snižujícím se nákladům neklesají, doplnil.

Zelenina v regálech obchodu s potravinami. Ilustrační snímek
Blýská se na lepší zítřky? Některé potraviny už začaly zlevňovat

Nekula zmínil, že klesá cena másla, sýru eidam i průměrná cena bílého jogurtu. „Naopak zcela stagnuje cena za litr polotučného pasterovaného mléka,“ konstatoval. Cena polotučného trvanlivého mléka roste, uvedl. Na to se chce také zaměřit a vyžadovat podrobnější data o trhu.

Vláda podle ministra nebude akceptovat jakékoliv neférové jednání a vyzval spotřebitele, aby podávali na možné nekalé praktiky podněty. „Jediným funkčním řešením je, že stát bude důsledně vymáhat dodržování pravidel a nepřipustí zneužití situace,“ řekl.

Porušení potravinového práva

Nekula spolu se zástupci České obchodní inspekce (ČOI) a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) prezentoval výsledky kontrol obou úřadů. Uvedl, že se masivně porušuje potravinové právo a rovněž zákon na ochranu spotřebitele, zmínil i nekalé obchodní praktiky. Kontroly mají podle něho pokračovat. Výsledky označil za horší, než se očekávalo.

Vedoucí právního oddělení ČOI Vlastimil Turza uvedl, že ze 417 kontrol, které dělal úřad společně se SZPI či samostatně, se v 91 případech zjistilo porušení zákona. Nejčastěji se týkalo poctivosti prodeje, kdy obchodníci účtovali za zboží vyšší cenu, než byla na cenovce. Kontroly podle něho zjistily i porušování pravidel u slevových akcí, když řetězce porušovaly povinnosti uvádět nejnižší cenu za posledních 30 dnů.

Peníze. Ilustrační snímek
Inflace v březnu zpomalila na 15 procent. Je nejnižší od loňského dubna

Ústřední ředitel SZPI Martin Klanica řekl, že u společných kontrol s ČOI se objevilo 158 zjištění nedodržení požadavků potravinového práva a 24 případů porušení ustanovení zákona na ochranu spotřebitele, které spadají do kompetence potravinářské inspekce. V pěti případech byly kvůli porušení pravidel uzavřeny provozovny, z toho dvě patřily velkým obchodním řetězců.