Firma Kordárna plus sídlící ve Velké nad Veličkou získala většinový podíl ve slovenském Texiplastu. Otevírají se jí tak nové možnosti v rozvoji vlastního obchodu s geotextílií.
„Kordárna v Texiplastu původně vlastnila sedmačtyřiceti procentní podíl a byla tak jeho menšinovým vlastníkem. V prosinci minulého roku vyhrála výběrové řízení na nákup většinového podílu akcií. Začátkem března se stane Kordárna stoprocentním vlastníkem slovenského závodu v Ivanke pri Nitre,“ informovala mluvčí společnosti Kordárna plus Petra Kubíčková.

Geotextílie míří do celého světa

Získáním Texiplastu se tak stala veličská firma podle jejího generálního ředitele Martina Prachaře jediným velkým tuzemským výrobcem geosyntetických polyesterových vláken v České a Slovenské republice. „Naše geotextílie figurují také například při stavbě polských dálnic, na kterých se podílejí asijské společnosti. Čínským stavebním společnostem tam právě geotextílie dodáváme my,“ přiblížil odběratele Martin Prachař. Kordárna dodává geotextílie i do Německa, Itálie, Francie, Anglie, zemí Beneluxu, do Ruska, Kazachstánu či Brazílie.

Společnost už také investovala šestnáct milionů korun do výroby vlákna v Senici. „Vytvořili jsme tak na Slovensku pětačtyřicet nových pracovních míst. V budoucnu by k nim mohlo díky nové pracovní lince připojit dalších pětadvacet lidí,“ sdělila Kubíčková. Jak totiž doplnila, kapacita nové linky je dva a půl tisíce tun vlákna za rok, v průběhu příštího roku by se měla rozjet druhá taková zvlákňovací linka a kapacita by se tím ještě zdvojnásobila.

Čtěte také: Těžaři otevřou na jižní Moravě další ropný vrt