„V dosavadních jednáních s Korean Air nastal výrazný posun. Představenstvo Českých aerolinií včera (ve středu) obdrželo od společnosti Korean Air písemné rozhodnutí finančně se podílet na stabilizaci Českých aerolinií a současně i návrh na příspěvek do kapitálu ČSA," uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Korejský dopravce má v ČSA 44procentní podíl, stát drží prostřednictvím Českého Aeroholdingu necelých 54 procent a 2,26 procenta má Česká Pojišťovna.

Vedení mateřského Českého Aeroholdingu hovoří o finanční injekci zhruba 20 milionů dolarů (440 milionů Kč), kterou budou ČSA potřebovat během následujících šesti měsíců. Po navýšení kapitálu a po snížení provozních nákladů, které je součástí restrukturali­začního plánu, by měl dopravce hospodařit s vyrovnaným výsledkem.

Vyrovnaného hospodářského výsledku ale dopravce zřejmě nedosáhne v letošním ani v příštím roce, přestože do budoucna to není vyloučeno, řekl analytik ze společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Dopravce sice avizoval zlepšení hospodaření a mírný provozní zisk během letní sezony, obecně horší zima jej ale stáhne opět do ztráty. Ekonomický model, na který ČSA v současnosti nastoupily, musí dodržet a dále jej zdokonalovat, aby si za léto dokázaly vydělat na zimu. I tento scénář by ale mohla zkazit nějaká nečekaná událost, jako byl například výbuch islandské sopky, která dokáže ovlivnit celý evropský letecký trh.

Většinu peněz na pomoc podle Menčíka pravděpodobně přispěje stát a menší podíl přispěje přesně podle majetkového zastoupení Korean Air. Rovněž je velmi nepravděpodobné, že by peníze do ČSA posílal Travel Service podnikatele Jiřího Šimáně. Ten prostřednictvím Korean Air v ČSA koupil 34procentní podíl, oficiálně ale ještě do struktury není začleněn a čeká se na schválení transakce Evropskou komisí a antimonopolní­mi úřady.

Další strategické investice

Korean Air poskytnutí svého příspěvku do kapitálu Českých aerolinií podmínila bezpodmínečnou realizací všech opatření obsažených v restruktura­lizačním plánu z letošního září. O dalších strategických investicích do Českých aerolinií bude představenstvo ČSA jednat se všemi akcionáři po dokončení procesu vstupu společnosti Travel Service do ČSA.

ČSA v září v rámci úspor oznámily propouštění, které má postihnout 77 pilotů, 172 palubních průvodčích a 66 technicko-hospodářských pracovníků. ČSA, které loni prodělaly téměř miliardu korun, nyní zaměstnávají 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčích a skoro 270 pracovníků v administrativě.