„Ostrý provoz plánujeme spustit po získání potřebných povolení, očekáváme ho v dubnu 2017. Základní tým máme sestavený a na začátku příštího roku začneme nabírat operátory výroby do směnného provozu," uvedl Václav Skála, jednatel Kiswire Cord Czech.

Počet zaměstnanců společnosti se má postupně zvýšit až na 300 lidí v roce 2028. Společnost v průmyslové zóně koupila pozemek o rozloze 20 hektarů, zastavěná plocha haly je 85 000 čtverečních metrů.

ČR je patnáctou zemí

Společnost Kiswire má své pobočky v 15 zemích světa, jako poslední přibyla Česká republika. „Pro Žatec jsme se rozhodli vzhledem ke strategickému umístění a podpoře státu a kraje," řekl Pierre Thompson, generální ředitel společnosti Kiswire pro Evropu. Nicméně při slavnostním otevření továrny přiznal, že byl nemile zaskočen administrativní zátěží, která výstavbě továrny v Česku předcházela. „Zdálo se mi to komplikovanější, než když jsem v Česku pracoval dřív," řekl.

Nová továrna společnosti Kiswire v průmyslové zóně Triangle na Žatecku Zdroj: archiv společnosti KiswireVýstavba továrny Kiswire proběhla během letošního roku, podílely se na ní také firmy z regionu. Například Ekostavby Louny.

„Příchod takového investora je významný jak pro město Žatec, tak i pro celý kraj," řekla Zdeňka Hamousová, starostka Žatce. „Každý nový investor, který přivede do našeho kraje nejen svůj podnikatelský zájem, ale také nová pracovní místa, je u nás vítán. Jde o další významnou společnost v naší průmyslové zóně Triangle, ukazuje se, že její vybudování byl dobrý nápad," sdělil Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje.

Připomeňte si: Společnost Kiswire postaví v Triangle továrnu, dodávat bude Nexenu

Společnost Kiswire chce u Žatce vyrábět patní lanka – vysokopevnostní dráty, které slouží jako výztuha pneumatik pro automobily. Kvůli zlepšení přilnavosti ke gumě se jedná o bronzem pokovené dráty, Kiswire je bude dodávat nejvýznamnějším výrobcům napříč Evropou. Mezi její největší zákazníky patří firmy Continental, Hankook, Michelin nebo Pirelli. Předpokládá se, že společnost by mohla dodávat také Nexenu, který chce v zóně Triangle u Žatce začít stavět svou továrnu na výrobu pneumatik v příštím roce.

Tragédie u Libčevsi

Výstavbu společnosti doprovodila tragická událost. Hlavní manažer stavby René Fouque a přípravář stavby Petr Švajda zemřeli před třemi týdny, 22. listopadu, při dopravní nehodě u Libčevsi na Lounsku, když se vraceli ze Žatecka domů.

Při čtvrteční slavnosti ve společnosti Kiswire jejich památku uctily asi dvě stovky přítomných hostů minutou ticha.

Psali jsme: Tragédie u Libčevsi: po nárazu auta do tahače zemřeli dva lidé

Základní data o společnosti KiswireZdroj: infografika Deník

Expanze z Asie

Korejské firmy patří v Česku mezi přední investory. Podle informací Czechinvestu dosáhly korejské investice v České republice od roku 1993 do loňska částky 76,4 miliardy korun a vytvořily 12 007 pracovních míst.

Kiswire patří mezi největší producenty ocelových drátů a lan na světě. V české továrně bude vyrábět patní lanka, což jsou vysoce pevné ocelové bronzem pokovené dráty, které slouží jako výztuha pneumatik pro auta.

Kiswire bude dodávat nejvýznamnějším výrobcům pneumatik napříč Evropou, mezi její největší zákazníky patří firmy Continental, Hankook, Michelin, Pirelli a další renomované značky.

Společnost, jejíž mateřská společnost má sídlo v Jižní Koreji, se nejspíš stane dodavatelem továrny na výrobu pneumatik pro osobní a lehké nákladní vozy, jihokorejské Nexen Tire. Terénní práce na stavbě továrny Nexenu v Trianglu začaly v létě, firma předpokládá, že továrna bude dokončena v červnu příštího roku. Obě zahraniční investice podpořil stát pobídkami.

Nexen v listopadu oznámil, že továrnu u Žatce postaví společnost Samsung Engineering. Zakázka je v přepočtu za zhruba 4,3 miliardy korun. Podle zveřejněných plánů hodlá investovat přes 22 miliard korun, je to třetí největší zahraniční investice v ČR. V první etapě plánuje firma vyrábět 15 000 pneumatik denně. Počet zaměstnanců má postupně růst až na 1500 lidí.

Ústecký kraj plochu o rozloze 364 hektarů získal bezúplatným převodem od armády a investoval do rozvoje zóny Triangle přes tři čtvrtě miliardy korun. Státní dotace činila téměř 1,7 miliardy korun. Ke konci loňského roku v zóně pracovalo 2 865 lidí.