Panevropský akciový index STOXX 600 obchodování uzavřel snížením o 11,38 procenta na 295,25 bodu, což představuje též nejvyšší zaznamenaný pokles. Index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem seanci ukončil snížením o 12,24 procenta na 9161,13 bodu, což představuje nejhorší denní propad od roku 1989. 

Průmyslový podnik
Ekonomické problémy. Koronavirus přidělává starosti třetině českých firem

Index londýnské burzy FTSE 100 klesl o 10,87 procenta na 5237,48 bodu. Znamená to nejvyšší denní propad od takzvaného černého pondělí, tedy od 19. října 1987, kdy se akciové trhy zhroutily. Index pařížské burzy CAC 40 se snížil o 12,28 procenta na 4044,26 bodů. Milánská burza vykázala podle indexu FTSE/MIB pokles o 16,92 procenta na 14.894,44 bodů, španělský IBEX 35 odepsal 14,06 procenta na 6390,90 bodu.

Zákaz cestování z Evropy do USA

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek ohlásil 30denní zákaz cestování z Evropy do Spojených států, s výjimkou Británie. Omezení, které má v USA zpomalit šíření nového koronaviru, bude platit od páteční půlnoci. Pod velký tlak se proto dostaly akcie leteckých přepravců, například aerolinek Air France-KLM nebo Lufthansa.

Poklesu evropských akcií nezamezila ani opatření, která dnes oznámila Evropská centrální banka (ECB). Ta úrokové sazby ponechala beze změny. ECB také zhoršila výhled ekonomiky eurozóny a její šéfka Christina Lagarde nevyloučila recesi.

Pražská burza dnes zaznamenala nejvýraznější propad od hospodářské krize v roce 2008. Index PX se propadl o 7,84 procenta na 815,74 bodu. K výrazné ztrátě pravděpodobně přispělo, že vláda dnes vyhlásila kvůli výskytu koronaviru na 30 dnů nouzový stav na celém území republiky.

Vzít si půjčku? Pokaždé tím lidé vstupují do rizika.
Nemáte kvůli koronaviru na splátku půjčky? Požádejte o odklad

Prudký pokles dnes utrpěly rovněž asijské akciové trhy. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 klesl o 4,4 procenta na 18.559,63 bodu. To představuje jeho nejnižší závěrečnou hodnotu za téměř čtyři roky. Index australské akciové burzy S&P/ASX 200 se propadl dokonce o 7,4 procenta na 5304,60 bodu. Zaznamenal tak nejprudší pokles od globální finanční krize a obchodování uzavřel na nejnižší úrovni za více než tři roky.

Americké akcie prudce oslabily, obchodování bylo pozastaveno

Kvůli obavám z hospodářských důsledků šíření nového koronaviru a v reakci na vládní restrikce v letecké dopravě dnes akcie ve Spojených státech prudce klesají. Dow Jonesův index krátce po zahájení ztrácel 7,2 procenta, obchodování proto bylo automaticky na 15 minut pozastaveno.

Po obnovení obchodování Dow Jonesův index pokračuje v poklesu a ztrácí téměř devět procent. Přibližně o sedm procent oslabují rovněž indexy S&P 500 a Nasdaq Composite. Ty jsou už také v takzvaném medvědím trhu, jak se označuje situace, kdy indexy ze svého ročního maxima klesnout aslespoň o 20 procent.

Obavy investorů z dopadů koronaviru na ekonomiku prohloubilo opatření, k němuž přistoupil prezident Donald Trump. Ten vydal zákaz cestovat z Evropy do Spojených států, což doléhá především na akcie leteckých společností, v čele s American Airlines a United Airlines.

České dráhy - Ilustrační foto
Nouzový stav: Létat se bude jen do Prahy, zákazy platí i pro autobusy a vlaky

Vysoké ztráty ale mají také provozovatelé okružních plaveb Carnival a Royal Caribbean. Prudce padá i výrobce letadel Boeing, jehož akcie už letos klesly o více než 40 procent kvůli odstavení jeho letounů 737 MAX z provozu.

"Není to jen strach z hospodářského útlumu, v podstatě jsme už na pokraji úplného zastavení," komentoval situaci na trhu obchodník Dennis Dick ze společnosti Bright Trading. Situaci označil za masový výprodej napříč celým trhem. Investoři se podle něj obávají, že může přijít další finanční krize.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník