Bude-li nouzový stav v Česku platit i o Velikonočním pondělí, velké provozovny nad 200m² mohou zůstat pro spotřebitele otevřené.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Zákon o prodejní době v maloobchodě totiž počítá právě s touto výjimkou, upozorňuje Česká obchhodní inspekce. Zjednodušeně řečeno – tento zákon po dobu nouzového stavu „neplatí“.

Uvedená výjimka se týká pouze zákona o prodejní době v maloobchodě. Veškerá opatření Vlády ČR a ministerstva zdravotnictví týkající se maloobchodu samozřejmě nadále platí.

I nadále tak mají lidé nad 65 let v obchodech nad 500 metrů čtverečních možnost přednostně nakupovat mezi 8 až 10 ráno. Stále přitom platí, že senioři mohou nakupovat i jindy, ale tento čas je určen výhradně pro ně. Stejně tak je určen pro držitele průkazů ZTP/P starších 50 let a jejich nezbytný doprovod.

V menších obchodech do 500 metrů, tedy např. i ve venkovkých konzumech, však přednostní seniorské hodiny vůbec nejsou zavedeny. „Postrádá to tam smysl,“ uvedl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) s tím, že senioři v menších obchodech mají být aspoň přednostně obslouženi.

Nezodpovědné lidi hlásit strážníkům

I přes všechna vládní nařízení se stále objevují někteří nezodpovědní lidé, kteří daná pravidla ignorují.

V takových případech by se obchodníci měli obracet  především na obecní či městskou policii. Někdy se jim ale dostane reakce, že to pro ně není priorita.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník