Až o milion korun přijde letos obec Maleč na Chotěbořsku. „Když dáme dohromady koronavirovou krizi a zrušení super hrubé mzdy, vychází nám, že letos bude naše pokladna chudší až o milion korun,“ popsal stav obecního rozpočtu starosta Karel Musílek s tím, že obecní úřad už hledá způsob jak ušetřit a co z plánovaných investic letos škrtnout. „Zatím to vypadá, že budeme letos muset oželet opravu obecních komunikací,“ upřesnil Musílek.

Ubírání peněz z rozpočtu obcí není lhostejné ani jejich obyvatelům. „Není to spravedlivé. Vesnice jsou na tom čím dál hůř,“ posteskl si Jiří Zatřepálek z Podmoklan.

Ministryně financí Alena Schillerová
Alena Schillerová: Že jsme dali lidem a firmám 284 miliard, se nám musí vrátit

V podobné situaci jako v Malči je i starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer. „Zatím nevíme, jak se bude státní ekonomika vyvíjet dál, ale o nějaký ten milion v rozpočtu obce přijdou určitě. Otázka, co v rozpočtu škrtnout je hodně těžká,“ konstatoval starosta.

Jak upřesnil, Libice má v plánu dostavbu historického Pilnova statku, je potřeba veřejné osvětlení v místních částech. Dál vybudovat zázemí pro dobrovolné hasiče u místního rybníka a koupit pro ně nové auto za víc než tři miliony. „Pilnův statek dostavět musíme. Osvětlení je nutnost, takže otazník visí asi nad hasičským autem,“ povzdechl si Venhauer.

Infoblok: Co v obci škrtnout? 

Maleč – opravy místních komunikací

Libice nad Doubravou – auto pro hasiče

Podmoklany – údržba obecního majetku

Dolní Město - kanalizace

 Klokočov – přístavba obecního úřadu

Podle starosty Podmoklan Milana Bičíka koronavirus seškrtá nejen obecní rozpočty, ale výrazně ovlivní i šanci na různé státní dotace. „Máme informace, že například program na obnovu venkova snížil objem dotací asi na polovinu. Nižší budou i dotace na zmírnění škod po kůrovci,“ upřesnil Bičík.

Jak dodal, Podmoklany budou hledat úspory ve výdajích na údržbu obce. „Většinu prací můžeme zvládnout sami brigádnicky. Spoléháme na hasiče a škrty budou i v seznamu kulturních akcí. Ty kvůli koronavirus stejně letos nebudou,“ dodal starosta.

I v Dolním Městě čekají jak je postihne snížený výběr daní a různé kompenzační bonusy, které stát neustále vyplácí.

„Loni jsme měli našetřeno. Zvládli jsme náročnou rekonstrukci školky. Letos ale dostaneme zřejmě mnohem nižší dotace od státu naši na kanalizaci a čističku. Místo deseti milionů dostaneme sotva půlku. Takže uděláme jenom čističku. Kanalizace si počká,“ konstatoval starosta Pavel Chlád.

Kontrola na hraničním přechodu při vjezdu do Rakouska u Mikulova.
Situace českých pendlerů se zhoršuje. Dostávají výpovědi, dluží jim peníze

V nelehké situaci je letos i malá obec Klokočov, kde žije něco přes stovku obyvatel, takže obecní rozpočet je i bez koronaviru hodně nízký. „Naše akce číslo jedna je přístavba obecního úřadu. Budeme to muset asi odložit,“ povzdechla si starostka Hanka Zárubová.

Méně peněz pro venkov kritizuje i Svaz měst a obcí. „ Obce a kraje budou muset čelit výpadkům příjmů v mnoha oblastech. Finanční rezervy vesnic se tenší, protože města a obce suplují roli státu v mnoha oblastech. A to není dobře,“ zdůraznil předseda Svazu měst a obcí František Lukl.