„V této chvíli se musí stát soustředit jen na to, aby firmy i domácnosti kritické období přežily. Tato strategie je levnější, neboť pokud vazby zpřetrháme, bude trvat léta, než se obnoví, i kdyby zdravotní riziko trvalo jen měsíc,“ míní analytik Filip Matějka.

Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil doplňuje: „Pokud česká ekonomika bude po dobu dvou až tří měsíců fungovat na 80 procent kapacit, tak může klesnout za celý rok o 3–5 procent. Podpora ze strany státu přes vyšší deficit a poskytnutí záruk za úvěry dokáže pokles výrazně eliminovat.“

Karanténa, prázdné město, roušky, není antibakteriální mýdlo
Živnostníky a podnikatele dusí karanténa. Sliby nás nezachrání, stěžují si

Ekonomika na kolenou?Zdroj: DeníkČeská vláda už představila velkorysý plán bilionové injekce podnikatelskému sektoru, sto miliard půjde na přímou podporu firem, 900 na záruky pro bankovní půjčky.

Ministr obrany Lubomír Metnar zřejmě bude muset zapomenout na akvizici 210 bojových vozidel pěchoty za 53 miliardy korun, možná se odloží i nákup vrtulníků z USA za 14,6 miliardy korun. Vicepremiér Karel Havlíček Deníku tento týden naznačil další směr úspor: „Nemůžeme myslet na ambice zelené Evropy v momentě, kdy se pokládá jedna firma za druhou. Obrovské částky, které na ni měly být vyčleněny z evropských strukturálních fondů, vezměme a alokujme je na posílení ekonomiky, která je napadena koronavirem.“

Vláda, živnostníci a půjčky

Kabinet v nejbližších dnech rozhodne o provozních opatřeních typu prodloužení ošetřovného. Na stole jsou i návrhy ODS, aby nikdo do konce roku nemusel splácet půjčky, lidem byl vyplacen jednorázový příspěvek ve výši 15 tisíc korun a OSVČ kompenzace 30 tisíc korun. Stát by měl živnostníkům odpustit platby sociálního a zdravotního pojištění minimálně po dobu nouzového stavu.

Podle ekonoma Miroslava Zámečníka jsou všechny tyto podněty na stole. „Teď je třeba to dávat na papír a kalkulovat. Zatím nehoří, musíme zachovat chladnou hlavu. Hospodářství je třeba zavodnit likviditou, což se děje,“ sdělil Deníku. Je přesvědčen, že domácí ekonomika nápor zvládne.

 Miroslav Zámečník
Odborník Miroslav Zámečník: Česká ekonomika je na tom dobře, pandemii zvládne

„Česko má ohromnou palebnou sílu v tom, že není moc zadlužené. Úrokové sazby jsou nízké a ČNB je dále snížila, což jsou dobré zprávy. Nemá cenu strašit veřejnost odhady propadu ekonomiky. Podstatná je věta, kterou vyřkl prezident Evropské centrální banky Mario Draghi, že se do toho dá tolik peněz, kolik bude zapotřebí, ne méně, ne více,“ uzavřel Zámečník.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník