Online reportáž

Firmy zatím podle svazu mají zakázky, ale mohly by mít brzy problém s jejich výrobou nebo dodáním. "Je to jeden z případů, kdy by firmám stát mohl pomoci. Výhledově ale firmám hrozí i výpadek v zakázkách. V průzkumu uvedlo 35 procent firem, že už se kvůli koronaviru potýká nebo bude potýkat s rušením objednávek a poklesem poptávky," uvedla ředitelka Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy ČR Jitka Hejduková.

Roušky v době koronaviru - Ilustrační foto
V Praze je 48 případů nákazy koronavirem, šest lidí je v nemocnici

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkFirmy zatím nechtějí odhadovat dopady opatření proti šíření nákazy. V průzkumu jich podle svazu většina uvedla ztráty v řádu desítek nebo nižších stovek tisíc korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou program Úvěr COVID. Podnikatelé budou moci od dubna získat bezúročné půjčky kvůli potížím způsobeným novým typem koronaviru. Program se týká i případů, kdy firmám uškodila opatření zaváděná českou vládou.

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Podnikatelé budou moct žádat o částku od půl milionu do 15 milionů korun. Firmy budou muset prokázat, že je situace kolem koronaviru přímo ovlivnila. Vláda na půjčky vyčlenila zatím 600 milionů korun.

Český premiér Andrej Babiš
Česko zvažuje kvůli koronaviru i zavření restaurací. Hamáček žádá nouzový stav

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se chystá posunout termín pro odevzdání daňového přiznání u daně z příjmu a úhradu daně drobným podnikatelům a fyzický osobám o tři měsíce. Dále Schillerová připravuje balíček opatření ohledně spuštění třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb (EET) od prvního května. Ta by se měla týkat všech podnikatelských činností, které dosud tržby neevidovaly.

Svaz průmyslu a dopravy chce na základě aktuálního vývoje s vládou jednat o dalších možnostech ekonomické kompenzace firmám.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník