„Na snižování celkové cenové hladiny působily v dubnu především ceny v dopravě kde již třetí měsíc pokračoval pokles cen pohonných hmot, který dosáhl aktuálně 10,5 procenta,“ konstatuje Český statistický úřad. Je nutné podotknout, že se jedná o meziměsíční srovnání. V oddíle alkoholické nápoje, tabák byly ve srovnání s březnem nižší ceny vína o 3,5 procenta, piva o 3,3 procenta a lihovin o 1,2 procenta. Z potravin se snížily zejména ceny u mléka, sýrů a vajec o 0,7 procenta a u olejů a tuků o 2,4 procenta.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Naopak v porovnání s březnem vzrostly ceny zeleniny o 7,6 procenta, ovoce o 2,8 procenta a pekárenských výrobků a obilovin o procento.

Analytici meziměsíční pokles inflace přičítají hlavně situaci spojené s koronavirem covid-19. A pak snížení cen v dopravě. „Ceny pohonných hmot totiž reagovaly na prudký pokles cen ropy v zahraničí, kde se v jednu chvíli kvůli rekordně nízké poptávce dostala cena ropy dokonce do záporných hodnot,“ konstatuje Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance.

Roční nárůst

Trochu jinak obrázek vypadá, pokud porovnáme vývoj cen s dubnem loňského roku. Meziročně totiž vzrostly o 3,2 procenta. U seniorů dokonce o 3,8 procenta. A zatímco celková inflace v porovnáním s březnem klesla, u domácností důchodců mírně vzrostla.

Meziročně vzrostly zejména ceny ovoce, a to o 24,7 procenta, a ceny zeleniny (o 11,8 procenta). Mouka zdražila o 16,6 procenta, vepřové maso o 18,9 procenta a cukr o 16,2 procenta. Pivo pak podražilo v porovnání s dubnem loňského roku o čtyři procenta. Meziročně také zdražily výdaje spojené s bydlením a energiemi. Naopak klesly ceny v dopravě či ty spojené s telefonními a poštovními službami

Další vývoj

Podle analytiků by měla ve zbytku roku inflace klesat. „V nejbližších měsících je ještě nutné počítat s meziročním růstem inflace kolem tří procent, avšak ve druhé polovině letošního roku a zejména v jeho závěru budou inflační tlaky v domácí ekonomice rychle odeznívat. V závěru roku by se mohla inflace dokonce dostat pod dvě procenta, což bylo ještě na začátku února nemyslitelné,“ míní například Miroslav Novák ze společnosti Akcenta CZ.

„V květnu inflace s velkou pravděpodobností dál poklesne,“ domnívá se i analytik Patrik Rožumberský z UniCredit Bank. Velkou měrou by se na tom podle něj měly podílet opět ceny pohonných hmot, které si připíšou další odhadem čtyřprocentní pokles. Svoji roli sehraje také vyšší srovnávací hladina, jak u pohonných hmot, tak také u potravin a alkoholických nápojů.

„Vliv vyšší spotřební daně na tabákové výrobky se zřejmě promítne do cen cigaret až v červnu, kdy by mohla inflace i přechodně mírně stoupnout,“ říká Rožumberský. Trend klesající inflace se prý nicméně v druhé polovině roku zcela jistě obnoví zejména kvůli vlivu ochabující spotřebitelské a investiční poptávky doma a v zahraničí. Odhadujeme, že inflace v závěru roku ukáže hodnotu blížící se dvěma procentům, odhaduje analytik.

„Vlivem aktuální epidemie koronaviru a jejích dopadů na ekonomickou aktivitu i chování zákazníků očekáváme, že spotřebitelská inflace bude v následujících měsících dál ztrácet dynamiku. To bude dáno klesajícími cenami surovin a materiálů i slabou spotřebitelskou poptávkou,“ předpovídá i analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Ochota spotřebitelů utrácet je podle něj silně zasažena, lidí bez práce bude přibývat a značně se zpomalí i nárůst mezd. To vše prý bude omezovat výdaje zejména na zbytné věci, tedy především na cestování, rekreaci a kulturu a brzdit cenový růst.

„Podle našich odhadů by se růst spotřebitelských cen měl na konci letošního roku dostat mírně pod dvouprocentní cíl České národní banky,“ uzavírá Růžička.