Zákaz vycházení po deváté večera omezení kontaktů s ostatními? Nevadí. Fanoušci počítačových her mají před sebou probdělé noci u monitorů. Útěk z reality do virtuálního světa využívá v Českuv době pandemie řada lidí. „Po hrách je v době koronavirové krize obrovský hlad. Je to logické, když jsme všichni víc zavření doma,“ řekl Zdeněk Záhora, který na brněnské Masarykově univerzitě vede herní spolek.

Hráči stárnou

Takzvaný gaming dávno není doménou dospívající mládeže. Lidé si krátí čas na mobilu, u počítače nebo stále populárnější konzole. Průměrnému hráči je 33 let. A trh nyní láká nejen na sérii nejočekávanějších videoherních titulů roku, ale i herní konzole nové generace: PlayStation 5 a konkurenční Xbox Series X. Vánoce však začnou o měsíc dřív jen těm šťastnějším.

Lidé totiž vzali předobjednávky u internetových prodejců útokem a omezený počet konzolí pro český předvánoční trh se v mžiku rozprodal. „Další dodávku konzolí PlayStation 5 očekáváme ažv únoru. U Xbox Series X děláme vše pro to, abychom uspokojili většinu zákazníků hned 10. listopadu, pravděpodobně se ale nedostane úplně na všechny. Nicméně dle aktuálních informací by následující dodávky měly být už koncem měsíce, takže je velká šance, že by je zákazníci měli dostat do Vánoc,“ sdělila mluvčí Alza.cz Daniela Chovancová.

Podle Záhory dnešní náctiletí před dražšími počítači dávají přednost právě konzolím či mobilním hrám. Sám rád pátrá po starých titulech, o podzimu plném novinek ale ví. „Nejvíce pozornosti se teď u nás i ve světě dostává hře Cyberpunk 2077, jejíž vydání odrostlejší fanoušci dychtivě očekávají,“ konstatoval herní nadšenec z Brna.

Vánoce s monitorem

Titul patří do žánru RPG, kdy hráč prochází se svým virtuálním hrdinou „otevřeným světem“. Termín vydání vývojáři z polského studia letos již třikrát odložili, naposledy minulý týden – hra tak vyjde čtrnáct dní před Vánocemi. „Chtěl jsem si vzít v listopadu týden volno. Takhle na hraní padnou ještě i vánoční svátky,“ okomentoval v česko-slovenské fanouškovské skupině na sociální síti uživatel Tomáš.

Zabiják televize

Kdo v době koronavirové krize nechce utrácet za videoherní novinky, může sledovat počínání svého oblíbeného youtubera nebo streamera. Jejich živá vysílání na internetu, kdy hrají nejrůznější videohry a komentují je, jsou fenoménem poslední doby.

Takovou herní platformou je Twitch. „Naplňují se předpovědi, že v mediálním světě přijde něco, co takříkajíc zabije tradiční televizi. Od vysokoškoláků slýchávám stále častěji, že nemají televizi. Vystačí si s přístupem k internetu. Online streamovací služby také nabízejí filmy nebo seriály, a mnohdy všechny díly najednou, což je výhoda,“ uvedl Záhora.

Daří se i českým tvůrcům videoher. V září vyšla předělávka oceňované, původně české videohry Mafia z roku 2002. Novou verzi vyvinuli lidé z firmy Hangar 13. Podle Asociace českých herních vývojářů je herní průmysl významnou součástí a tahounem digitální ekonomiky.