Online reportáž

Asociace dnes uvedla, že pro bezplatné zrušení zájezdů do oblastí se zvýšeným výskytem koronaviru, je nutné naplnění dvou základních podmínek. Tou první je skutečnost, že v místě zájezdu nastaly mimořádné okolnosti, což zvýšený výskyt viru je. Druhou podmínkou pak je významný dopad těchto mimořádných okolností na poskytování služeb zájezdu nebo na přepravu klientů do cílové oblasti.

Co je koronavirus.Zdroj: DeníkMístopředseda asociace Jan Papež vysvětlil významný dopad na služby jako situace, kdy CK nebudou schopny zajistit některou z částí, kterou se ve smlouvě zavázaly klientovi zajistit. Jako příklad uvedl zájezd na tradiční karneval v Benátkách. "Ten zahrnuje přepravu, ubytování, transfer k němu a také účast na karnevalu. Pokud však bude karneval zrušen, jde o významné omezení služeb zájezdu, a to i přesto, že jsme jinak schopni zajistit ubytování i přepravu," popsal Papež.

Asociace také vydala doporučení pro CK v případě prudkého zhoršení situace v průběhu zájezdu. Klientům s nařízenou karanténou musí kanceláře poskytovat informace o zdravotních službách, místních úřadech a konzulární pomoci, dále pomoc při komunikaci na dálku a také zajištění náhradní dopravy zpět do Česka. Klientům je také vystavováno potvrzení o karanténě. CK také mohou v průběhu zájezdu svým zákazníkům nabídnout přesun na jiné místo nebo okamžitý návrat domů.

Podmínky zrušení letenek 

O podmínkách zrušení letenek, které si klient u CK koupí samostatně bez zájezdu, však podle asociace kanceláře nerozhodují, jsou totiž pouze zprostředkovatelem. Podmínky pro storno tak nastavuje jedině letecký dopravce.

Některé letecké společnosti, například Luftahansa, v minulých dnech oznámily možnost bezplatného zrušení či změny rezervace letenek do rizikových oblastí.

Nový typ koronaviru se šíří od loňského prosince z Číny a zabil od té doby přes 2800 lidí, většinu v Číně. Z evropských zemí se v posledních dnech nákaza šíří hlavně v Itálii, případy ale zaznamenaly i další evropské země včetně Německa, Francie a Británie.

Koronavirus.Zdroj: Deník