Koruna začala posilovat v dubnu loňského roku, kdy Česká národní banka ukončila intervence. Předtím kurz české měny držela těsně nad hranicí 27 korun za euro. Také vůči dolaru koruna dnes posílila. Po poledni se dostala na 20,28 korun za dolar, což je poblíž 3,5letého maxima. V úterý uzavřela na 20,40 korun za dolar.

„Koruna může posílit ještě výrazněji pod hladinu 25 korun za euro a nelze ani vyloučit testování hladiny 24 korun za euro,” řekl serveru Novinky.cz analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák s tím, že na konci roku očekává tuzemskou měnu kolem úrovně 24,50 koruny za euro.

Dostat se pod 25,30 Kč/EUR se koruna pokoušela už dopoledne, uvedl pro České noviny analytik serveru Patria Tomáš Vlk. "Kolem této hodnoty se už kurz nachází několik dní, ale zatím se neudržel pod ní. Koruně může stále nahrávat očekávání vyšších úrokových sazeb - ČNB zasedá už zítra," uvedl.

Od ukončení intervencí se koruna k hodnotě 25,40 Kč/EUR dostala poprvé koncem listopadu po půlročním pozvolném posilování. Poté znovu oslabovala, koncem prosince dosáhla na 25,95 korun za euro, ale závěr roku ji zastihl na silnějších 25,53 korun za euro. Analytici očekávají, že vývoj úrokových sazeb letos pošle korunu k 25 Kč/EUR .

Devizové intervence, kterými držela kurz u 27 Kč/EUR, byly oznámeny v listopadu 2013 a ukončeny loni v dubnu.