Koruna posílila již po ukončení zásahů ČNB. Její síla rostla i po dvou zvýšeních úrokových sazeb, která jí centrální banka naordinovala počátkem srpna a na začátku listopadu. Analytici předpokládají, že vzhledem k dobré kondici české ekonomiky může koruna vůči euru v příštích měsících ještě více posilovat, zvlášť pokud bude ČNB i nadále zvyšovat úrokové sazby.

POSILOVÁNÍ ZŘEJMĚ ZVOLNÍ

„Do budoucna očekávám další posilování koruny vůči euru, i když nebude pravděpodobně tak rychlé jako v těch posledních šesti měsících,“ řekl Deníku analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Euro by tak podle něj mohlo stát méně než 25 korun.

Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil odhaduje, že v případě výrazného zvýšení úrokových sazeb by euro mohlo být do dvou let dokonce ještě o pár korun levnější.

To by přivítaly domácnosti. Díky výhodnějšímu kurzu mají levnější dovolené v zahraničí a méně zaplatí za spotřební zboží, zejména elektroniku a luxusní výrobky. Pro vývozce ale posilování národní měny znamená ztrátu konkurenční výhody. „Exportéři ale měli dostatek času zajistit se v předchozích letech, kdy byl kurz koruny vůči euru slabší,“ uvedl Novák.

„Firmy, které mají dobré manažerské vedení a šikovné finanční nebo ekonomické ředitele, s tím počítaly, navíc byly zajištěny,“ souhlasí prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Počítá s tím, že by centrální banka na případné výkyvy kurzu reagovala.

JEN ŽÁDNÉ VELKÉ ZMĚNY

Dramatické změny si nepřeje ani ekonom České spořitelny Navrátil. Očekává, že koruna bude dlouhodobě posilovat. Tento trend souvisí s tím, jak česká ekonomika dohání eurozónu. Výraznější posílení koruny by sice spotřebitelům zlevnilo zboží z dovozu, mohlo by však snížit schopnost vývozců bojovat se zahraniční konkurencí. „Mohlo by docházet ke snižování objednávek, každopádně k nižšímu růstu mezd a nedejbože dokonce i k propouštění lidí z fabrik,“ míní.

„Kdyby koruna posilovala na nějakých 22 korun za euro, to by český průmysl samozřejmě odnesl,“ míní Navrátil. Postupnému posilování koruny se ale ekonomika přizpůsobí. „Například investicemi, které zvyšují konkurenceschopnost českého průmyslu,“ dodal.

close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in