Intervence České národní banky skončily už více než před týdnem. Nižší ceny však obchodníci hlásí jen u „prvních vlaštovek". Ihned zlevnily třeba zájezdy německých a rakouských cestovních kanceláří, které na portálu dovolena.cz nabízí Student Agency. „Již první den jsme zaznamenali zlevnění zájezdů řádově o několik stovek korun," řekla Deníku mluvčí společnosti Klára Májíčková.

Upozornění , že bude zavřeno ve státní svátek. Ilustrační foto
Lze nakoupit na Velikonoční pondělí? Markety (ne)zavřou

Čechům jako vyhlášeným cestovatelům kanceláře z Německa a Rakouska zájezdy nabízejí rády. „Řada německých cestovních kanceláří také dnes běžně komunikuje s českou klientelou v češtině," uvedla ředitelka portálu dovolena.cz Eva Sedlmajerová.

Konec intervencí u Čechů zřejmě posílí chuť cestovat. „Nejen kvůli příznivým cenám zájezdů a letenek, ale i proto, že si v zahraničí budou díky silnější koruně moci dovolit více utrácet." říká ředitelka prodeje letenek Student Agency Věra Janičinová.

Ministr obrany Martin Stropnický poskytl 10. dubna v Praze rozhovor Deníku.
Martin Stropnický: V hospodě se snadno volá po povinné vojně

Na slevy ale mohou spotřebitelé zapomenout u elektroniky. „Velká část zboží už je naskladněna. Hlavní dodavatelé mají na velkou část budoucích dovozů navázáno zajištění měny, tedy žádné skokové změny cen letos nelze očekávat," řekl Deníku Jiří Ponrt ze společnosti Alza.cz.

U bank si zajištění kurzu, tedy jeho zafixování, aby jim po posílení koruny dále dodávaly levnější eura, zařídili exportéři. Třeba brněnský výrobce ložisek ZKL, který výhledově očekává posílení kurzu na 25,5 koruny za euro. „Jsem přesvědčen, že kroky ČNB budou mít na naše podnikání pozitivní vliv," míní generální ředitel ZKL Jiří Prášil.

Výkyvy kurzu by neměly mít vliv ani na ceny největšího domácího výrobce. „Škoda Auto je globální firma, a proto jsou pro naše finanční řízení a plánování směrodatné ukazatele v euru, ne v české měně," uvedl mluvčí Zdeněk Štěpánek.
Zlevnění nečekají ani analytici. „Pokud nějaký obchodník vyhlásí zlevnění, považuji to za vysloveně marketingový tah, který nemá nic společného s vývojem jeho nákladů," dodal Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Babiš je proti přijetí eura. Odmítá i další sbližování s EU